Tesla, Evler İçin Destek Batarya Üniteleri Mi Üretiyor?

0
0
0
0
0
Tesla, elektriğin gücü ile araba sektöründe devrim gibi adımlar atmaya devam etmekte. Ancak gelmesi beklenen yeni adım araçları değil, doğrudan evlerimizi -ve dolayısıyla cüzdanlarımızı- ilgilendirmekte.
Tesla Motors, şirket CEO'su Elon Musk'ın dün attığı tweet'inde bahsettiği 'The Missing Piece (kayıp parça)'dan sonra 7 Mayıs Perşembe günü Güney Kaliforniya'da düzenlenecek etkinliği için davetiyeleri göndermeye başladı.

Ayrıca şirket tarafından açıklanan ve Musk tarafından doğrulanan bilgiye göre de 'kayıp parça' olarak adlandırılan şey yeni bir araba değil.

Musk'ın tweet'inde bahsettiği, 'Tesla ürün hattında yeni ve önemli' olarak da adlandırılan bu yeni şeyin, evler için destek batarya üniteleri olduğu söylenmekte.

       
(Fotoğraf pek gözükmüyor ancak adamların paylaştıkları bu. Yapacak birşey yok.)

Aslında bu fikir pek de yeni sayılmaz. Daha önceden Nissan, elektrik kesintileri gibi durumlarda acil enerji desteği sağlayan araç tasarlamıştı.

Amerikan Enerji İdaresinin açıkladığı verilere göre, Amerika'da ortalama bir ev günlük ortalama 30.3 kilowatt-saat elektrik enerjisi kullanmakta. Tesla'nın Model S P85D'si 85 kilowatt-saat batarya paketi barındırmakta, bu da bir evi neredeyse 3 gün boyunca idare edecek enerji sağladığı anlamına gelmekte. Eğer Tesla Model S'in batarya ünitesini ayırarak ev ortamına bağlanabilir bir donanım haline dönüştürebilirse, bu ünite enerji desteği gibi konularda sıkıntı yaşayan evler için hayat kurtarıcı bir hamle olabilir.

Üstelik Tesla eğer direkt olarak evleri hedef alıyorsa, bu üretecekleri bataryanın boyutu ya da ağırlığında bir sınırlamayla karşılaşmayacakları anlamına gelir (ortada bu ünitenin yük olacağı bir araç olmayacak sonuçta).Gün geçtikçe artan elektrik kullanımı, bu işlerle uğraşan şirketleri de zor durumda bırakmakta. Sayıları gün geçtikçe artan elektrikle çalışan araçlar (klimalar vb.), trafolara aşırı yüklenme gibi sorunlar çıkarmakta. Tesla'nın bu bağlamda atacağı adım, hem ev sahiplerinin cebini hafifletebilir, hem de enerji şirketlerine sağladıkları enerjiyi dengeleme, aşırı yüklenmelerden kurtulma gibi çözümler sunabilir.

Musk, detaylı bir açıklama yapmasa da, Perşembe günü yapılacak etkinlikte Tesla'nın bu tarz bir teknoloji sunacağı sıklıkla konuşulmaya başlandı. 7 Mayıs Perşembe günü yapılacak etkinlikten sonra, Tesla'nın 'The Missing Piece' olarak adlandırdığı bu yeni teknolojisi hakkında daha detaylı bilgiler sunacağız.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0