• Anasayfa
  • Sektörel
  • "The Martian" Filminin Gerçekleşebileceği Gerçek Mars Yüzeyleri!

"The Martian" Filminin Gerçekleşebileceği Gerçek Mars Yüzeyleri!

0
0
0
0
0
NASA The Martian filminde geçen olayların gerçekten yaşanabileceği Mars yüzeylerinin yüksek çözünürlükte fotoğraflarını yayınladı.
Sinema takipçilerinin bildiği gibi geçtiğimiz günlerde vizyona "The Martian" adlı bir film girdi. Ünlü oyuncu Matt Damon'un başrolünde bulunduğu filmin konusu, Mars'ta tek başına kalan bir astronotun kurtarılması. Mark Watney (Matt Damon'un canlandırdığı karakter) Mars'a giden astronot grubunun bir üyesi. Görevi sırasında çıkan bir fırtınada kaybolan Mark'ın öldüğünü sanan grup arkadaşları, Mark'ı Kızıl Gezegen'de bırakarak Dünya'ya geri dönmek üzere yola çıkıyor. Geride kalan son derece sınırlı kaynakları kullanarak yaşamaya çalışan ve tamamen tek başına olan Mark'ı kurtarmak, bu noktadan sonra NASA'da çalışan bilim adamlarına kalıyor. 

Film bilimsel verilere, bulgulara ve çalışmalara oldukça yakın olduğu için filmin reklamları dahil her türlü organizasyonuna NASA'da dahil oldu. NASA'nın adından sık sık bahsedilen filmin Mars'ta su bulunması ardından vizyona girmesi de filmin oldukça çok dikkat çekmesine neden oldu. Bugün NASA, The Martian filminde gerçekleşen olayların gerçekte hangi arazilerde yaşanabileceğini gösteren birkaç fotoğraf yayınladı.


(Üstteki fotoğrafta bulunan aynı yer. Bu fotoğraf sadece 3 ay sonra çekilmiş)

The Martian filmi şimdiden dikkatleri üzerine toplamış ve oldukça beğenilmiş durumda. Filmin bu başarıya ulaşmasındaki ana etkenin konusu değil, içeriğinde bulunan gerçeklik olduğunu düşünüyorum.

Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0