• Anasayfa
  • Sektörel
  • Tim Cook'un FBI'a Bilgi Vermemesi Teknoloji Devlerini İkiye Böldü!

Tim Cook'un FBI'a Bilgi Vermemesi Teknoloji Devlerini İkiye Böldü!

0
0
0
0
0
Tim Cook'un FBI'a Bilgi Vermemesi Teknoloji Devlerini İkiye Böldü!
FBI tarafından iPhone'un şifresinin kırılması için Apple'dan istediği yardımın reddedilmesine Google'dan sonra Microsoft ve WhatsApp da destek verdi.
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde sizlere buradan aktardığımız haberimiz ile bir teröristin iPhone 5C telefonuna erişebilmek için şifre konusunda Apple'dan yardım isteyen FBI, Apple'dan istediği şekilde cevap alamayarak reddedilmişti. Dünya gündemine düşen bu olayıda Syed Rizwan Farook isimli teröristin telefonu olan iPhone 5C için yardımcı olmayan Apple kullanıcı gizliliğini koruma politikasından kişi kim olursa olsun ödün veremeyeceğini belirtti

Bu olay sonrasında Apple tarafına hem destek hem de tepki gelirken dün ise Google tarafından ciddi bir destek gelmiş, sizlere de buradaki haberimizden aktarmıştık.

Şimdi ise Apple'a büyük şirketlerden gelen destekler büyümeye devam ediyor. Rakip firma Google'ın ardından bu sefer de WhatsApp destek çıktı. CEO Jan Koum tarafından Apple'ın FBI'a karşı durması konusunda destek verdi. Apple'ın ve Tim Cook'un kullanıcı gizliliği noktasında yaptıkları duruşu hayranlıkla desteklediğini belirten Koum, günümüzde özgürlüğümüzün tehlikede olduğunu ve bunun savunulması gerektiğini belirtmiş.
 

http://www.apple.com/customer-letter/ - I have always admired Tim Cook for his stance on privacy and Apple's efforts to...

Posted by Jan Koum on 17 Şubat 2016 Çarşamba

Ancak her ne kadar WhatsApp ve Google'dan büyük destek alan Apple'a karşı bu tarz terörizm gibi ataklara karşı daha ılımlı olmanın gerekliliğini belirten ve yasal yollardan ihtiyaç duyulması halinde kolluk kuvvetlerine yardımcı olunması gerektiğini aktaran Microsoft da bulunuyor. Hatta Microsfot'un kurduğu Reform Government Surveillance adlı oluşum tarafından yapılan bu resmi açıklamada aynı zamanda Microsoft'un dışında AOL, Dropbox, Evernote, Facebook, Google, Apple, LinkedIn, Twitter, ve Yahoo'nun da bulunuyor olması biraz kafa karıştırıcı olmuş. Çünkü gördüğünüz gibi oluşumun içinde olayı bizzat yaşayan Apple ve onu destekleyen Google'da bulunuyor.

Bakalım bu Apple ile FBI arasında yaşanan kriz ne gibi sonuçlar doğuracak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0