TomTom'dan RoadDNA Sistemi Geliyor!

0
0
0
0
0
TomTom'un yeni sistemi, yollar hakkında detaylı bilgiler barındırdığından dolayı kendi kendini sürebilen araç sistemlerini çok daha ileriye taşıyacak.
Kendi kendini sürebilen araçlar, insanlığın düşündüğü geleceğin bir sembolü haline gelmiş cihazlar. Bu araçların yapımı birkaç sene önce imkansız gibi görünsede günümüzde Google, Apple, Mercedes ve Renault gibi firmalar bu sistemler üzerinde çalışma yaptıklarını bildirdi. Gösteri amacıyla yayınlanan videolara bakarak da bu sistemlerin oldukça iyi olduğunu ve kullanılmaya yakın tarihlerde başlanabileceğini söyleyebiliriz.

TomTom, bu araçların yolları tanıyabilmesi için gerekli olan sistemlerden birisini yayınladığını duyurdu. "RoadDNA" adını verdikleri bu ürün, araçların yolda hareket halindeyken yolların görüntüsünü kaydetmesini sağlıyor. Kaydedilen görüntüler, yazılımda bulunan yolların orijinal haritasıyla karşılaştırılıyor ve araç, bu karşılaştırmalara bakarak tam olarak kendi konumunu hesaplayabiliyor. Böylece yapacağı hamleleri yolun durumuna bağlı olarak daha iyi bir şekilde ayarlıyor.

Sistemin bu çalışma şekli tabii ki aracın çok daha hızlı kararlar verebilmesi için çok kısa bir sürede gerçekleşiyor. Bu veri kontrol hızının azaltılması amacıyla TomTom, sistemin aldığı 3D verileri 2D hale indirgeyerek daha az şekilde boyutlandırabilmesi için geliştirmiş. 

Özel bir görüntüleme türü kullanılarak bu yollar 2D halde de 3D gibi görünebiliyor ve 1 kilometre uzunluğundaki bir yolun bilgileri sadece 25 Kb boyutunda oluyor. Böylece sistemin çalışma hızı artıyor ve anlık kararlar çok daha hızlı hale gelebiliyor.

TomTom bu sistemi değişen çevresel faktörlere göre de uyarlamayı deniyor. Bunu başardıkları zaman sistem yoldaki kar ve yağmur gibi etkenleri de algılayabilecek.

Kaynak: Engadget 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0