• Anasayfa
  • Sektörel
  • Toplama Parçalarla Uzaktan Kumandalı Traktör Yapan Lise Öğrencisi

Toplama Parçalarla Uzaktan Kumandalı Traktör Yapan Lise Öğrencisi

1
0
0
0
0
Vatandaşlarımızın yaptığı yerli icatlara bir yenisi daha eklendi. Hem de bu kez mucidimiz bir lise öğrencisi.
Belki bilim, sanayi gibi konularda önde gelen ülkelerden biri olmayabiliriz, ancak bu durum potansiyelimiz olmadığı anlamına gelmiyor. Bunun çeşitli örneklerini zaman zaman görüyoruz. Bu haberimizde bahsedeceğimiz liseli arkadaşımız da bunlardan biri.

Sivas'ın Hafik ilçesinde yaşayan 19 yaşındaki Emircan Sönmez, okul harçlığını çıkarmak için çalıştığı oto tamirhanesinde ikinci el parçaları kullanarak bir toplama bahçe traktör yapmayı başarmış. Sönmez'in kullandığı ikinci el parçalar arasında el arabası ve çapa makinesi tekerleği, Murat 124 direksiyonu ve benzeri şeyler de mevcut. Traktörün ismi ise Gada (kardeş anlamına gelmekte).Hem normal kullanım sunan, hem de uzaktan kumandalı şekilde çalışabilen traktör ile Hafik Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından 2016 TÜBİTAK Bilim Fuarı etkinliğide de boy gösteren Sönmez, katılımcıların çoğunun dikkatini çekmeyi başarmış.

"İlk önce 3 vitesli küçük araba tarzında bir şey yaptım. Bunun şasisi kısa olduğu için bazı sorunlar yaşadım, araçla takla attım. Sonrasında takla atmaması için şasisini daha da uzattım" açıklamasında bulunan Sönmez, traktörüne bir de alarm sistemi eklemiş.
 

Sönmez'in bu başarısının ardından hem okuduğu okulun müdürü hem de ilçe Kaymakam'ı, öğrenciyi özel üniversitelerde burslu okutabilmek için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0