• Anasayfa
  • Sektörel
  • Toshiba’nın CEO’su, Uydurduğu 1.2 Milyarlık Kar Sonrası Görevinden İstifa Etti!

Toshiba’nın CEO’su, Uydurduğu 1.2 Milyarlık Kar Sonrası Görevinden İstifa Etti!

1
0
0
0
0
Toshiba’nın açıkladığı 1.2 milyarlık karın uydurma olduğunun ortaya çıkmasının ardından şirketin CEO’su, görevinden istifa etti.
Toshiba, son 6 yıllık süre içerisinde açıkladığı bütçeleriyle ilgili yanlış bilgilendirmeler sonrası 1.2 milyar dolarlık bir kar elde edildiğini belirtmişti. Durumun ortaya çıkmasının ardından adını temize çıkarmaya çalışan şirket, hisselerine yatırım yapan kişi ve kurumların büyük tepkisini çekmişti. Sonrasında ise Toshiba’nın CEO’su Hisao Tanaka ile birlikte iki yönetici, şirketin hedeflerinin tutturulması için rakamlar üzerinde oynama yaptıklarını kabul ettiler.

Bağımsız denetim kurumlarının şirkette yaptığı araştırmalar sonrası Hisao Tanaka ve iki yöneticinin altı yıl boyunca şirketin gelirlerini olduğundan daha yüksek göstererek 1.2 milyar dolar etmiş gibi gösterdiler.Yaşanan bu olayların ardından şirketin CEO’su Hisao Tanaka görevinden istifa etti. Tanaka’nın yerine ise Mitsubishi’nin başkanı olan Masashi Muromachi geçici olarak CEO görevini üstlendi. Şirketin başkanı Muromachi oluşturacağı yeni ekiple, eski CEO’nun yaptıklarını görmezden gelen kişi ve kurumları teşhis ederek görevlerinden uzaklaştıracak. Şu ana kadar şirketten üst düzey 8 yönetici istifa etti.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0