• Anasayfa
  • Sektörel
  • Toshiba, Nükleer Reaktör Temizlemesi İçin Özel Bir Robot Üretti!

Toshiba, Nükleer Reaktör Temizlemesi İçin Özel Bir Robot Üretti!

0
0
0
0
0
Japonya'da birkaç sene önce meydane gelen nükleer facianın ardından bölgede hala istenilen temizlik yapılabilmiş değil. Toshiba, bu sorunu robot ile çözmeyi hedefliyor.
Evlerimizde kullandığımız laptopların, kameraların ve hafıza kartlarının üreticisi olan Toshiba, gerektiğinde teknolojisini ne kadar üst seviyelere çıkartabileceğini gösteren bir yeniliğe imza attı. Bundan birkaç hafta önce batmanın eşiğinde olduğu belirtilen şirket, Japonya'da birkaç sene önce meydana gelen nükleer facianın izlerinin silinmesinde görev alacak. "Fukushima nükleer faciası" olarak tarihe geçen bu olay, depremin ardından gelişen bir tsunami ile meydana gelmişti. Tsunaminin yarattığı etki ile birlikte Fukushima Daiichi reaktörlerinin güç kaynağı ve soğutma sistemi kapanmıştı. Bu zincirleme olay örgüsünün ardından düşürülemeyen reaktör ısısı yükselerek facianın meydana gelmesine neden olmuştu.2011 senesinde yaşanmasına rağmen hala etkileri silinmemiş olan Fukushima nükleer faciası, yapılan çalışmalarla birlikte temizlenmeye çalışılıyor ancak bölgeye insan girememesi nedeniyle bu çok zor. Teknoloji konusunda dünyanın en gelişmiş ülkelerinden birisi olan Japonya, karşılaştığı bu zor durumun üstesinden gelebilmek adına teknolojisine başvurdu. Ülkede bulunan bazı şirketlerden yardım isteyen hükümet, aralarında Toshiba'nın da bulunduğu birçok şirketten yardım almayı başardı.
 

Toshiba'nın ürettiği bu yeni robot, dev yapısı ve radyasyona dayanıklı sistemi sayesinde nükleer reaktörün temizlenmesinde görev oynayacak. Toshiba yetkililerinin belirttiğine göre robotun ana görevi 3 numaralı reaktörde bulunan yakıt çubuklarını sistemden çıkartmak. Hala sistemde bulunan ve sistemi tehlikeli kılan faktörlerden birisi olarak kabul edilen 566 yakıt çubuğu, Toshiba'nın dev robotu sayesinde sistemden ayrılacak. 

Robot göreve gönderilmeden önce sergilendi ve robotun marifetlerinin gösterildiği bir video yayınlandı. Bu videoda da görebileceğiniz gibi robot, karşılaştığı tüm engelleri aşabilmesi adına keskin bıçaklara, güçlü kol yapısına sahip. Robot 2018 yılında göreve gönderilecek ve görevde uzaktan kumanda ile kullanılacak.

Kaynak: TheNextWeb 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0