• Anasayfa
  • Sektörel
  • Toshiba Satış Rakamlarında Sahtecilik Yapmasının Ardından İflasın Eşiğinde!!

Toshiba Satış Rakamlarında Sahtecilik Yapmasının Ardından İflasın Eşiğinde!!

2
1
0
0
0
Toshiba, şirketin gelirini fazla göstermesi nedeniyle büyük bir skandala karışmıştı ve bu olayın ardından şirket, batmanın eşiğinde olduğunu açıkladı.
Dünyanın en büyük, en kalitesi ve en sağlam elektronik cihazlarını üretmesinden dolayı yakından tanıdığımız Toshiba, geçtiğimiz günlerde bilgisayar sektöründen çekileceğinin sinyallerini vermişti. Bu olayın ana nedeni, şirketin CEO'sunun yaptıkları satışlardan fazla gelir elde ettikleri hakkında sahte belgeler hazırlayarak, şirketin gelirinin çok yüksek miktarlarda olduğunu iddia etmesiydi. Toshiba'nın başında bulunan Hisao Tanaka'nın istediği doğrultusunda  yapılan bu hamle, şirketin çöküşünü gizleyerek yapılan anlaşmaları ayakta tutacak ve Toshiba'nın hala dev bir marka olarak görülmesini sağlayacaktı. Ancak bu yalanın ortaya çıkmasıyla birlikte Toshiba, 1.2 milyar dolar gelirinin sahte olduğunu açıkladı.Bu yasadışı hamlesinin ortaya çıkmasının ardından olayın gerçekçi bir şekilde ele alınması gerektiğini düşünen Toshiba, çok büyük bir hamle yaparak şirketin 6800 işçisini işten çıkarttı. Şirketten çıkartılan işçiler, Toshiba'nın toplam gelirinin %30'unu oluşturuyorlardı. Yani böylece, 1.2 milyar dolar hakkında yalan söylemiş olan Toshiba, kağıt üzerinde 1.2 milyar dolar kaybetmesinin ardından 4.5 milyar dolar daha kaybetti. Üst üste gelen bu olayların ardından şirketin CEO'luk görevinden istifa eden Hisao Tanaka, şirketin yaptığı bu sahteciliğin kendinden kaynaklandığını kabul etti.

Birçok sektörden yavaş yavaş çekildiğini bildiren Toshiba, bilgisayar sektöründen çekileceğini bildirmesinin ardından artık Amerika'da televizyon satmayacağını da bildirdi. Bu geri çekilmeler yetmezmiş gibi şirketin sensör üretim bölümü de Sony'ye satıldı. Şirketin şu an konumu oldukça kötü, ancak tamamen başka bir şirkete satılmaması durumunda batmasının mümkün olmadığı söyleniyor.

Kaynak: Engadget 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0