• Anasayfa
  • Sektörel
  • Toyota'nın Yeni Cihazı, Görme Engellilerin Etraftaki Nesneleri Farkedebilmelerini Sağlayacak!

Toyota'nın Yeni Cihazı, Görme Engellilerin Etraftaki Nesneleri Farkedebilmelerini Sağlayacak!

0
0
0
0
0
Toyota'nın Yeni Cihazı, Görme Engellilerin Etraftaki Nesneleri Farkedebilmelerini Sağlayacak!
Toyota'nın görme engelliler için geliştirdiği bir cihaz, kapalı alanlarda yön bulmak için kullanılıyor.
Otomotiv sektörünün öncü markalarından birisi olan Toyota, görme engelli insanlar için çok özel bir cihaz üretti. Toyota'nın robot teknolojileri geliştirme departmanı tarafından üretilen bu yeni cihazın ismi "BLAID." 

Etrafında bulunan yapıların ve kapı gibi geçitlerin ne kadar uzaklıkta olduğunu kullanıcısına bildiren BLAID, bu özelliğinden ötürü kapalı alanlarda çok kullanışlı oluyor. Etrafındaki nesneleri algılayabildiği gibi tabelaları da okuyabilen cihaz, tüm bu fonksiyonlarını kullanarak görme engelli kullanıcısını sözlü uyarılarla hedefine yönlendiriyor.
 

Şekil olarak basit bir atkıya benzeyen BLAID, üzerinde bulunan mikrofon, hoparlör ve titreşim noktaları sayesinde hem komutları alabiliyor, hem de kullanıcısına yol gösterirken çeşitli titreşim hareketleriyle yön bulmayı kolaylaştırıyor. Görme engellilerin kullanımı için üretilmiş olan cihazı aktifleştirmeniz ve kontrol etmeniz için sadece ses komutları vermeniz yeterli.

BLAID üzerindeki çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Toyota yetkilileri, bu kullanışlı cihaza özel bir harita sistemi ve eşya tanımlama özelliği de ekleyebileceklerini belirtti. Hala geliştirilme aşamasında olan cihazın satışa sunulma tarihi ve satış fiyatı belirtilmedi.

Kaynak: TheNextWeb 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0