TSK'nın Havuzlu Çıkarma Gemisi Projesi Hayata Geçiyor

0
0
0
0
0
Savunma Sanayi Müsteşarlığı VE Sedef Gemi İnşaat AŞ. ortaklığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine tarihin ilk Havuzlu Çıkarma Gemisi kazandırılacak.
TÜYAP'ta gerçekleştirilen 12. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'ında Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük deniz aracı olacak olan ''Havuzlu Çıkarma Gemisi Projesi'' için Sedef Gemi İnşaat AŞ. ile sözleşme imzaladı.

LPD isimli proje kapsamında inşa edilecek, 27 bin 436 ton ağırlığında ve 231 metre boyunda olması planlanan gemi, dünyada sadece 11 ülkede bulunmakta ( ABD, İngiltere, Çin, Japonya, Hindistan, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya, Endonezya ve Singapur). ''Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD)'', yapım süreci bittiği zaman Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine dahil olacak. Böylelikle LPD, Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde yer alan en büyük deniz platformu olarak da kayıtlara geçecek.Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Deniz Araçları Daire Başkanı tarafından proje ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde; "Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Sedef Gemi İnşaat AŞ. arasında sözleşme imzalanmasına karar verilmiştir. 2021 yılında tamamlanması planlanan proje kapsamında yurt içinde üretilecek havuzlu çıkarma gemisi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen Ege, Karadeniz ve Akdeniz Harekat Alanları'nda ve gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu'nda kullanılabilecektir".

LPD, 1200 personeli ile birlikte helikopterleri, dikine iniş kalkış yapabilen uçakları, insansız hava araçlarını, tanklar ve farklı tipte araçları, ana üs desteği olmadan kriz bölgelerine taşıyabilecek ve havuzunda taşıyacağı çıkarma araçları ile operasyonlara katılabilecek. Ayrıca LPD doğal afet ve insani yardım gibi durumlarda kullanılması amacı ile bünyesinde 34 yataklı tam teşekküllü bir hastane ve ameliyathane de barındırmakta.

       

Yapılan diğer anlaşmalar sonucunda  Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın uydu haberleşmesi de ASELSAN tarafından sağlanacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0