TÜBİTAK'tan İlginç Proje: 5 Dakikada Helal Et Testi

0
0
0
0
0
TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında geliştirilen test ile çiğ et ürünlerinde domuz eti kullanılıp kullanılmadığı 5 dakikada belirlenebiliyor.
Son dönemlerde garip projeleri ile dikkat çeken TÜBİTAK'tan bu sefer de tartışmalı bir proje daha ortaya çıktı. TÜBİTAK'a bağlı Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Gıda Enstitüsü tarafından yürütülen proje kapsamında "5 Dakikada Helal Et Testi" adında yeni bir proje geliştirildi.

Proje yürütücüsü Dr. Mediha Esra Yayla, TÜBİTAK MAM tarafından 350 Bin Lira bütçe sağlanan projenin 2.5 yıl önce başladığını belirtti. Projenin iki kısımdan oluştuğunu ifade eden Yayla, ilk kısımda et ürünlerinde sakatat ve yabancı doku testiyle, doğrudan tüketicilerin kullanabilecekleri kitlerin geliştirilmesini amaçladıklarını söyledi. Testin, evde kolaylıkla uygulanabileceğine işaret eden Yayla, "Siz et ürününüzden ufak bir miktar kesiyorsunuz. Suyun içinde hafiften ezerek çözüyorsunuz. Buradan suya geçen proteinlerden sonuç alabiliyoruz. Suyun akışını gözlemlemeniz gerekiyor. Daha sonra 5 dakika içinde orada bir bant oluşumu gördüğünüzde 'evet burada domuz eti var' ya da görmüyorsanız 'yok' diyorsunuz. Aslında bir hamilelik testi kadar basit, aynı mantıkla çalışan bir test. Bunda da çift bant ya da tek bant görürsünüz. Çift bant var demektir, tek bant yok demektir. Hamilelik testi mantığıyla domuz varlığını tespit eden bir test yaptık. İnsanlar aldıkları et ürünlerini evlerinde denetleyebilirler." dedi.Dünya genelinde gıdada bir devrim yaşandığını, sektörde sistemlerin değiştiğini bildiren Yayla, şunları kaydetti: "Biz farkında olmadan helal olmayan ürünlere kaymak zorunda kaldık. Gıda hileleri bir yandan, hazır üretilmiş gıdaların içindeki helal olmayan gıda maddeleri bir yandan... Sadece Türkiye'de yaşamıyoruz. Birçok kişi yurt dışına gidiyoruz, uçaklara biniyoruz, yabancı restoranlara gidiyoruz. Böyle bir testin varlığı herkesi rahatlatacaktır. En azından ceplerinde, çantalarında taşıyabilecekler. Kimseyi ürkütmeden 5 dakika içinde yapabilecekleri bir test bu. İnsanların çok hoşuna gidecek. Biz şu anda bunu domuz eti için yaptık ama daha sonrasında at ve eşek eti için de uygulamayı düşünüyoruz."TÜBİTAK'tan gelen bu açıklama sonrasında çoğunluğunun Müslüman olduğu ülkemizde gerekli olduğunu düşünenlerden fazla "TÜBİTAK bunlarla mı uğraşıyor? Zaten ​Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bunun için gerekli çalışmaları yapıyor. 350 Bin Lira boşa gidiyor" şeklinde karşı çıkanlar da olduğu görülmekte.

Sizce TÜBİTAK'ın böyle bir projeye adım atması gerekli mi, yoksa gereksiz olduğunu mu düşünüyorsunuz yorum kısmından bize ve takipçilerimize iletirseniz seviniriz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0