​TÜBİTAK'ın Beğenmediği Bir Başka Proje Daha Dünya Birincisi Oldu

1
0
0
0
0
Ülkemizde çoğu mucitin ya da 'geleceğin bilim adamı' potansiyeline sahip genç arkadaşlarımızın yaptığı işlere bir türlü onay vermeyen, beğenmeyen ve işe yaramaz bulan TÜBİTAK, bir dünya birinciliğine daha vesile oldu.
Skandal niteliğinde kararları ve genç yetenekleri harcaması ile ünlenen TÜBİTAK, yine bizleri şaşırtmayan bir işe imza atmayı başardı. Antalya'da bir kolejde biri onuncu, diğeri ise onbirinci sınıf öğrencisi Mehmet Can Dursun ve İrfan Efe Boztepe ikilisi, şeker hastalarının iyileşmeyen yaralarına özel atık yengeç ve karides kabuklarından bir yara bandı üretti.

Bu proje ile TÜBİTAK'ın lise öğrencileri için düzenlediği bilim yarışmasına başvuran iki öğrenci, bölge jürisinin yaptığı değerlendirmeden geçememiş ve bölge sergisine çağırılmamış.Fakat pes etmeyen ikili, bu sefer şanslarını daha farklı bir platformda denemek istemiş ve bu sebeple projeleri ile Amerika'da düzenlenen Genius Olimpiyatları'na katılmış. Ve gençlerin ürettiği yara bandı projesi, bu platformda birincilik elde etmiş. Bunun yanı sıra gençlere Oswego New York Eyalet Üniversitesi, yıllık 10 bin dolar burs vererek eğitimlerini kendi üniversitelerinde sürdürmeleri davetinde bulunmuş. 

Yani uzun lafın kısası TÜBİTAK'ın ''pek donanımlı'' jürisinden geçmeyi başaramayan bir proje daha, yurtdışında önemli bir başarıya ulaşmayı başardı diyebiliriz. Dünya birinciliğine uzanan yolun öyküsünü anlatan proje danışması Gülay Demirci'nin ifadeleri şu şekilde; “TÜBİTAK’ın proje yarışmasına başvurduk. Türkiye’yi 12 bölgeye ayırarak projeler kabul ediliyordu. Biz Konya bölgesinden katıldık. En başta elendik, beğenilmedik, değerlendirme kriterlerini bile anlamadık. Zaten neden elendiğinizi açıklamıyorlar. Sadece seçilemediğinizi söylüyorlar. Çocuklar çok üzüldü ama ABD’de dünya şampiyonu oldular. Üstelik burslu okumaya ABD’ye davet edildiler.”

Bu tarz projeler geliştiren, ya da geliştirmeyi düşünen biri iseniz bizden size naçizane bir tavsiye; projeniz TÜBİTAK tarafından beğenilmiyor, değer verilmiyorsa doğru yoldasınız.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0