• Anasayfa
  • Sektörel
  • TÜBİTAK Mühendisleri, Yerli Uçak İçin Çok Önemli Bir Parçanın Üretimini Gerçekleştirmeyi Başardı!

TÜBİTAK Mühendisleri, Yerli Uçak İçin Çok Önemli Bir Parçanın Üretimini Gerçekleştirmeyi Başardı!

0
0
0
0
0
Yerli uçak üretimindeki en büyük projelerden bir tanesini sonuçlandıran TÜBİTAK, uçak motorlarının en önemli parçalarından bir tanesinin ilk prototip üretimini yapmayı başardı.
Yüksek sıcaklık ve hız, kuvvetli rüzgarlar ve zorlu doğa şartlarına dayanabilme özelliğine sahip olan yeni nesil jet motorlarındaki tek kristal türbin kanatlarının Türkiye’de üretilmesi için bir çalışma başlatan TÜBİTAK, Malzeme Enstitüsü’nde kurduğu laboratuvarda ilk kez bu parçanın üretimini gerçekleştirmeyi başardı.

1000 santigrat derecenin üzerine çıkılsa dahi işlevselliğini kaybetmeden yerine getiren bu parça, yerli uçak üretimi için en kritik parçalardan bir tanesi olma özelliğini taşıyor.

Havacılık alanında ilerleyebilmemiz için nikel-tek kristal teknolojisine sahip olmamız gerektiğini söyleyen TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Metin Usta, sürünme ve yorulma gibi mekanik durumlar ortaya çıktığında herhangi bir malzemenin kullanılmasının imkansız olmasından dolayı bu parçanın üretim aşamasına gelinmesinin çok önemli bir gelişme olduğunu belirtti.

Söz konusu teknolojilerin çok kritik olduğunu ve sahip olunmadığı taktirde ambargo uygulandığı durumlarda satın alınmayacağını belirterek şunları söyledi: 

"Bundan yola çıkarak Kalkınma Bakanlığının desteği ve TÜBİTAK MAM'ın kendi imkanlarıyla bir altyapı oluşturuldu. Proje desteğiyle vakum indüksiyon ocağı aldık ve bu ocakta uçaklara yönelik tek kristal nikel esaslı türbin kanadı geliştirildi ve bu Türkiye'de ilk defa yapılmış bir prosestir. Esas amacımız yerli uçakların türbin kanatlarını kendimizin üretmesi çünkü kritik bir teknoloji. Bu teknolojiye sahip olmamız Türkiye'yi havacılıkta daha ileriye götürecektir. Özellikle yerli uçağa büyük bir katkısı olacaktır."Ülkemizin savunma sanayisinde bazı hedeflerin belirlenmesinin ardından materyal konusundaki eksikliklerin daha net görüldüğünü söyleyen TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Kritik Malzemeler Grup Sorumlusu Doç. Dr. Havva Kazdal Zeytin, TÜBİTAK MAM’ın bundan yola çıkarak eksik olan Ar-Ge altyapısını tamamlamak üzere ciddi bir kaynak ayırdığını söyledi. Bu kapsamda ilk olarak kendi imkanlarıyla vakum indüksiyon ocağını (VIM) ve "Yüksek Sıcaklık Test ve Analiz Laboratuvarı"nı kurduklarını söyleyen Zeytin, sözlerine şu şekilde devam etti:


"Bu yatırımla ilk deneme dökümlerimiz başarılı sonuçlandı ve tek kristal türbin kanadı prototipini ürettik. Bu daha başlangıç, bundan sonra önümüzde uzun bir yol var ama altyapı olmadan uçak türbin motoru parçalarını üretmeniz, türbin kanadını üretmeniz mümkün değil. Yüksek sıcaklığa uzun süre dayanabilmesi için tek kristal ve süper alaşımdan üretmek zorundasınız. Bu daha ilk aşaması. Bundan sonra kaplama proseslerini de gerçekleştirmemiz gerekiyor ki ürettiğiniz uçak motoru yüksek sıcaklıklarda uzun süre dayanabilsin. Bununla ilgili altyapıyı önümüzdeki 1-2 senede tamamlamayı hedefliyoruz. O zaman teknolojinin tamamına sahip olacağız. Bu kapsamda TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü'nde üretilen tüm teknolojik bilgi birikimi kamu yararına ülkemiz sanayisine aktarılacaktır."

Bu projenin yerli uçak üretimiyle ilgili ilk ciddi ve önemli gelişme olduğunu kaydeden Zeytin, "Çok büyük oranlarda döviz kaybımız var bu konuda. Ülkemiz uçakla birlikte malzemesini de yurt dışından alıyor ve bunlar çok pahalı malzemeler. Bu teknoloji ile yüksek miktardaki döviz kaybının önüne geçeceğiz. Diğer en önemli boyutu kendi havacılık teknolojimize sahip olacağız. Uçak yapabilirsiniz ama bunu oluşturan parçaları kendiniz üretmezseniz bu yaptığınız uçak yerli olmaz. Dolayısıyla malzeme teknolojilerine de sahip olmanız gerekiyor" dedi. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0