• Anasayfa
  • Sektörel
  • Tüketici Onayı Olmadan Gelen Reklam Mesajlarına Büyük Ceza!

Tüketici Onayı Olmadan Gelen Reklam Mesajlarına Büyük Ceza!

0
0
0
0
0
Artık özel günler bahanesiyle mesaj atarak reklam yapmaya çalışan firmalara, yüklü para cezası uygulanacak.
Öncelikle yazıya hepinizin Ramazan Bayramı'nı kutlayarak başlayalım. Bayram iyi, hoş, güzel, ancak gerek sosyal medyanın, gerekse akıllı cihazların yayılması ile, aslında bayramın da bir nevi tadı yavaş yavaş kaçar oldu.

Toplu mesaj bu olayın en büyük örneği mesela. Eminim şu an hepimizin telefonları çoğunluğunu tanımadığımız numaralardan gelen mesajlarla doludur. Bu mesajlar içinde bazıları, hepimizin nefret ettiği, artık bıktığı reklam mesajları oluyor. Numaranızı nerden bulduğunu bilmediğiniz firmalar, adamlar, ''ürünlerimiz şu fiyata'' ya da ''şu saatte şu kanaldayım'' gibi kimsenin umrunda olmadığı mesajlar atıyorlar. Ancak bu durum artık değişebilir.
 


Konuyla ilgili açıklamalar yapan Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Başkanı Aydın Ağaoğlu, doğum günü, bayramlar ya da benzeri özel günlerde tebrik mesajı atan firmaların, bu mesajlarında da reklam yaptığı ve bu mesajların ticari ileti sayıldığını belirterek, ''tüketicilerin dikkatli olması halinde bundan sonra taciz boyutuna gelen reklam iletilerine karşı elleri güçlü ve başarılı olma imkanları yüksektir." dedi.

Tüketicilerin sıklıkla gelen ve oldukça can sıkan bu mesajlara karşı sessiz kalmalarının, mesajları kabul ettikleri anlamına gelmediğine de değinen Ağaoğlu, "Bu mesajların gönderilebilmesi için yılda iki kez izin istenebilecek. Doğum günü kutlaması dahi yasaklanırken, siyasi mesajlara kısıtlama getirilmemesi büyük eksiklik. Belediye başkanları, meclis üyeleri, hatta muhtar adayları bile mesaj gönderebilecek." ifadelerini kullandı ve ekledi  "Kişiler diledikleri anda ileti almaktan vazgeçebilir. Karşı taraf bu bildirimi aldıktan sonra en fazla 3 gün içinde mesaj göndermeyi kesmeli. Aksi halde yaygınlığı ve tekrarına göre 50 bin liraya kadar para cezası var."
 

Yani bundan sonra sizi rahatsız eden reklam mesajları uyarmanız halinde devam edilen bir durum söz konusu olursa, o firmayı ya da kişiyi bir güzel süründürebiliyorsunuz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0