Tüm Vücut Hareketlerinizi Sanal Ortama Aktaran Giysi; Salto!

0
0
0
0
0
Tüm Vücut Hareketlerinizi Sanal Ortama Aktaran Giysi; Salto!
Danimarkalı bir ekip tarafından üretilmiş olan Salto, onu giyen kişinin tüm vücut hareketlerini sanal ortama aktarıyor.
Sanal gerçekliğin platformları, gelecek senelerde hayatımızın çoğu alanında kendine yer bulacak. Şu an bu platformu kullanabilmemizi sağlayan ve herkesin kullanabildiği tek cihaz olan sanal gerçeklik gözlükleri, sanal gerçeklik deneyiminin sadece görüntü kısmını yaşayabilmemizi sağlıyor. Görme eylemi dışında bu ortamda bulunuyormuşuz gibi hissetmiyoruz veya görmekle kısıtlanmış hareketlerimizin dışına çıkamıyoruz. Bu kısıtlanmış fonksiyonların dışına çıkabilmek ve rahatça hareket edebilmemizi sağlamak adına Kopenhag, Danimarka'da bulunan bir ekip, yaptığımız tüm hareketlerin sanal ortama aktarılmasını sağlayacak bir giysi üretti.

Salto adındaki bu giysi, üzerinde bulunan sensörler sayesinde algılayıcılarına giysinin, yani dolayısıyla giysiyi giyen kişinin hareketlerini aktarıyor. Böylece hareketi gerçekleştiren kişi her kıpırdadığında bilgisayara bir komut vermiş oluyor. Farklı kullanıcılar için farklı seviyeleri bulunan Salto, başlangıç seviyesinde 19 sensörün bulunduğu bir giysi olarak karşımıza çıkıyor. Geliştiriciler ve özel siparişlerle birlikte 132 sensöre kadar sensör sayısı yükseltilebilen Salto'nun fiyatı, sensör sayısıyla birlikte artıyor.
 


Şu an Kickstarter'da para toplayan Salto'nun başlangıç hedefi 100.000$'dı ve görünen o ki şimdiden 113.000$ toplayan Salto, bu hedefine ulaşmış. 2016 yılının Nisan ayında ilk siparişleri kullanıcılarına göndermeyi planlayan üretici ekip, Salto'nun tahmini fiyatını 700$ olarak belirtti. 

Kaynak: Mashable 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0