Türk Yapımı Soygun Önleyici Sistem Geliştirildi

0
0
0
0
0
Batman'da yaşayan ilkokul mezunu Abdurrahim Suçin, banka, kuyumcu ve PTT iş yerleri gibi banko bulunan yerlerde soygun önleyecek sistem geliştirdi.
Türk yapımı farklı yeniliklerin bir yenisi de Batman'da yaşayan ve ilkokul mezunu olan Abrurrahman Suçin tarafından geliştirilen soygun önleyici bir sistem olarak eklendi. Suçin tarafından geliştirilen bu sistem soygun anında banko görevlisini koruyacak çelik perdeyi kapatıyor ve iş yerinin kapılarını kilitleyerek mahsur kalan soyguncuyu biber gazıyla etkisiz hale getirmeyi amaçlıyor.

Batman'ın Timerç Mahallesi'nde atölye sahibi olan Suçin, 9 aylık çalışma sonucunda geliştirdiği bu soygun önleyici sistemin patentini de alarak kendini güvenceye aldı. (Yapılması gereken ilk iş bu. Tebrikler) Sistemi kendi atölyesinde geliştiren ve gazetecilere tanıtan Suçin, banka, kuyumcu ve PTT şubeleri başta olmak üzere bankoların bulunduğu iş yerlerine kurulacak mekanizmanın soygunları önleyeceğini söyledi.Tanıtım sırasında Anadolu Ajansı'na demeçler veren Suçin;  "Bin metrekarelik alan bile olsa bir saniyede sistem devreye giriyor. Soygun girişimi durumunda bir saniyede görevliyle soyguncu arasında çelik perde iniyor. Kurşun geçirmediği için tehlike de kalmıyor. Ardından iş yerinin kapısı da aynı şekilde kapanıyor ve sistem içeride kalan soyguncunun üzerine sıvı püskürtüyor ve soyguncuyu tamamen etkisiz hale getiriyor." şeklinde sistemi açıklıyor.

Suçin, sistemin patentini aldığını vurgulayarak, "Yaptığımın benzeri dünyada yok. Tanıtım için gittiğim her kesimden takdir aldım. Çok sayıda sipariş alıyorum ama tek tek yapıp satmaktansa girişimcilerle fabrika kurup, üretmek istiyorum" ifadesini kullandı.

Oldukça mantıklı ve güzel bir sistem olan bu soygun önleme mekanizması daha da geliştirilerek daha düzgün bir hale getirilebilir. Ancak Suçin'in patentini alarak kendisinin geliştirmek istemesi de nokta atışı olmuş. Böylece aylarca verdiği emeğin karşılığını kendisi alabilecek ve bu sistemi dünyaya bile yayabilecek bir fırsat yakalayacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0