Türkiye'de Drone ve İHA'lara Kayıt Zorunluluğu Geliyor!

0
0
0
0
0
Ülkemizde sayısı her geçen gün artan drone'ların ve insansız hava araçlarının kullanımı artık resmi kayıtlar altına alınacak.
Piyasa adımını atmasının ardından ciddi bir şekilde yükselişe geçen ve kullanıcı sayısı bağlamında muazzam bir rakama ulaşan drone'lar, artık sadece eğlencenin dışında çeşitli pek çok amaç ile de kullanılmakta.

Tabii drone'ların sayısının artması, bir bağlamda güvenlik açığı ya da benzeri tehditleri de beraberinde getirir oldu. Bu sebeple bir süre önce Amerika'da drone'lar hakkında alınan kararın benzeri, artık ülkemizde de geçerli durumda.Hürriyet'te yer verilen habere göre Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) yayımladığı İnsansız Hava Aracı Sistemlerinin Tescil, Operasyon, Seyrüsefer, Bakım Ve Uçuşa Elverişlilik Usul Ve Esaslarına İlişkin Talimat Taslağı ile artık Türkiye'de drone'lar ve insansız hava araçları (İHA) artık kayıt altına alınacak.

25 kilogramın üzerinde olan İHA'lar için tescil işlemi uygulanacakken bu sınırın altındakiler ise kayıt altına alınacak (yani sonuç olarak kilosu ne olursa olsun bütün cihazlar kayıt ettirilecek). Bu işlemden sonra ise kayıt altına alınan İHA ve drone'lar belirlenmiş irtifalar ve kurallar dahilinde uçabilecek.Elektronik bir sistemde yer alacak olan kayıtlı cihaz sahiplerine birer kimlik de verilecek. Böylece SHGM'nin belirlediği kurallar çerçevesinde cihazlarını kullanmayan kişilerin cihazlarına emniyet tarafından el konulabilecek. Ayrıca bu işleme tabi olanların kimlikleri de alınacak. Şu an Türkiye'de 25 kilogramın altında 4 bin civarında İHA olduğu tahmin edilmekte. SHGM, bu yeni karar ile sayı artmadan bir nevi düzen inşa etmeye çalışmakta.Tabii bu taslak hazırlanırken İHA üretici firmaların da önünün kesilmesi istenmiyor. Hatta aksine SHGM, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile işbirliği yaparak amatör amaçlı uçuşlar kapsamında gençlerin İHA kullanımına da teşvikini arttırma amacında. Son olarak SHGM,  Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile de bir ortak çalışma yürüterek yurtdışından ülkemize girecek İHA'ların kayıt altına alınmasını sağlayacak.

Yani uzun lafın kısası; drone ya da benzeri bir insansız hava aracı sahibiyseniz (ya da bu cihazları alma gibi bir fikriniz varsa), cihazınızı devletin sistemine kaydetmeden kullanamayacaksınız.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0