• Anasayfa
  • Sektörel
  • Türkiye'deki Drone Uçuşları İçin Taslak Resmi Talimat Yayınlandı

Türkiye'deki Drone Uçuşları İçin Taslak Resmi Talimat Yayınlandı

1
0
0
0
0
Avustralya’da yarışları başlayan ve bir Avustralya Sivil Havacılık Kanunları’nın yetersizliğinden şikayet edilirken bir yandan da sponsorlu drone yarışları için adım atılan insansız hava araçları her geçen gün yaygınlaşırken Türkiye’de de resmi olarak bir yönetmeliğe bağlandı.
Sivil Havacılık Kanununa tabii olan ve 500 gramın üzerinde ağırlığa sahip olan tüm droneları insansız hava aracı statüsüne alan yönetmelik ayrıca bu araçları uçuran kişilerin yeterliliği ve sigorta konuları dışında araçların sınıflandırmasını da yapmış durumda.

İnsansız hava araçları statüsüne alınan dronelar ağırlıklarına göre İHA0, İHA1, İHA2 ve İHA3 olmak üzere 4 sınıfa ayrılmış. 500 gram ile 4 kilogram arasındaki araçlar İHA0 grubuna girerken 4 klogram ve 25 kilogram arasında ağırlığa sahip olan araçlar İHA1, 25 kilogram ve 150 kilogram arasındakiler İHA2 ve 150 kilogramın üzerindekiler (askeri drone mu alacaksınız 150 kilogram ne?) İHA3 olarak sınıflandırılmış. (aşağıdaki arkadaş mesela sizin olsa İHA3 olacak ki kendisi gerçek insansız hava aracı)
Bu gruplardan İHA0 için pilot lisansı zorunluluğu bulunmuyor (oyuncak yerine koymuşlar resmen) diğer sınıflarda ise pilot lisansı, düzenli bakım zorunluluğu ve bir sürü belge gerekiyor.

Ayrıca uçuşa yasak bölgeleri de ayrıntılı şekilde kapsayan düzenlemeye göre havalimanlarının belirlemiş olduğu merkez noktadan uzunlamasına her iki yöne doğru 15 kilometre ve genişlemesine her iki yöne doğru 3,75 kilometre mesafe kapsayan alanlarda; seyrüsefer yardımcı cihazları, helikopter pistleri, heliped, hava parkı, Genel Müdürlük internet sitesinde yayınlanmış olan denize/iniş kalkış alanlarda; askeri yasak bölgelerde, cezaevi çevresi ile güvenlik kısıtlı alanlarda İHA uçurmak yasak.

(drone uçuracaksanız siz de artık laylaylom diye kafanıza göre çayır çimene çıkıp vızır vızır gezdiremeyeceksiniz oyuncaklarınızı)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0