Türkiye’nin En Büyük Güneş Santrali Açıldı!

0
0
0
0
0
Türkiye’nin en büyük güneş santrali Kızören Güneş Santrali, Konya’da 430 dönümlük arazi üzerine kuruldu.
Günlerce süren bekleyiş sona erdi ve Türkiye’nin en büyük güneş santrali Konya’da kuruldu. Kızören Güneş Santrali adı verilen santral, toplamda 22,5 megavat ile Türkiye’nin en büyüğü konumuna erişti.

Güneşin enerji sektöründe yeni bir alan olduğunu belirtenTekno Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Altay Coşkunoğlu, bunun uzun vadede Türkiye’nin en önemli milli serveti olacağını ve tüm enerji şekillerinin önüne geçeceğini belirtti. Bu konuyla ilgili bir açıklama yapan Coşkunoğlu, "Şu anda burası toplamda 22,5 megavat kapasiteye sahip. Açık ara farkla Türkiye'nin en büyüğü durumundayız. Güneş sektörü çok şeylere gebe. Hızlı bir şekilde büyüyeceğini görebiliyoruz. Türkiye güneş yönünden bir milli servetin üzerinde oturuyor. Avrupa'da güneş ışın oranları bakımından en iyi coğrafi bölgeye sahibiz. Genel bir misyonumuz var. Her çalıştığımız sektörde öncülük ederiz ve herkese örnek olmaya çalışırız. Şu anda Türkiye'nin farklı yerlerinde faaliyette olan 400 megavatlık tesis var. Hiçbirisi bu tesisteki teknik alt yapıya sahip değil. Santral, 'Online Scada' mimarisine sahip Türkiye’deki tek santral. Tamamen yerli yazılım geliştirilerek tasarlanan sistemle paneller uzaktan izlenebiliyor ve üretim değerleri de anlık takip edilebiliyor" dedi. Bir gazetecinin kendisine sorduğu, ‘Güneş santralini kurmak için neden Konya’yı tercih ettiniz?’ sorusuna Coşkunoğlu, Sonuç olarak hammaddemiz güneş ışığı. Güneş ışığının en yoğun olduğu yerlere yapmak en mantıklısı. Konya'nın bir diğer özelliği de düz bir arazide bulunması. Dolayısıyla Konya bu işe başlanılacak en iyi il." cevabını verdi. 

 

Santrali kuran şirketin genel müdür yardımcısı olan Mehmet Özenbaş ise tesiste toplam 75 bin panelin bulunduğunu söyleyerek, "Kızören Güneş Santrali 430 dönüm arazi üzerine kurulu. Yaklaşık olarak 20 bin hanenin elektriğini karşılayabiliriz. Şu anda yerli olan tarafımız yüzde 50. Çalışmalarımızla bu oran artacaktır. Santralin yapımında dönem dönem 400 kişiyi istihdam ettik" dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0