Twitter'ın Uyulması Gereken Kuralları

2
0
0
0
0
Twitter'ın Uyulması Gereken Kuralları
Her gün kullandığımız Twitter’ın da bir raconu, bir adabı var. Twitter’ın kendisini botlardan korumak için koyduğu bu sınırları belki çoğumuz bilmediğimiz için “Twitter hata verdi” yanılgısına düşüyoruz.
Her gün kullandığımız Twitter’ın da bir raconu, bir adabı var. Twitter’ın kendisini botlardan korumak için koyduğu bu sınırları belki çoğumuz bilmediğimiz için “Twitter hata verdi” yanılgısına düşüyoruz.

Twitter takipçi, tweet gönderme, dm yollama gibi bir çok alanda bazı sınırlar koymuş. Her ne kadar, herkes istediğini yazma konusunda özgür olsa da, bir süre sonra Twitter’ın belirlediği bu kısıtlamalar farkediliyor. Eğer siz de Twitter tarafından kara listeye alınmamak ve hesabınızın geçici bir süre dondurulmamasını istiyorsanız bu kısıtlamara uymanız şart.

 Günlük Tweet Sınırı


Bir kullanıcının bir gün içinde yani 24 saat içinde maksimum tweet atma sayısı 1000 adet olarak belirtilmiş (mentionlar dahil). 'Olur mu canım o kadar tweeti kim atacak?' derseniz; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in başına bir kere bu olayın geldiğini hatırlatır, susarız. 1000 tweeti aştığınız zaman 24 saatin dolmasını bekleyeceksiniz. Hesabınıza herhangi bir yaptırım uygulanmıyor.

 Günlük DM Limiti


Bir çok kişinin Twitter’da millete DM den yürüdüğünü (bkz: dm’den yürümek) görüyoruz. Twitter bu konuya günlük 250 adet olarak bir sınırlama getirmiş. Zaten 250 kere DM'den yürüyüp bir sonuç elde edemezseniz de fazla uğraşmaya gerek yok. Zorlamayın.

 Takipçi Limiti


Twitter kendini sahte hesap ve botlardan korumak için bir hesabın, bir gün içerisinde maksimum 1000 kişiyi takip etmesine olanak veriyor. Ayrıca herhangi bir hesap maksimum 2000 kişi takip edebilir. İkinci kural herkes için geçerli değil, Twitter takip edilme sayısına bakarak bu sınırı ya da oranı belirliyor. “Neye göre belirliyor?” diye sormayın, bilmiyoruz. Twitter bu bilgiyi gizli tutuyor.

 Günlük API Talebi Limiti


Öncelikle 'API talebi nedir?' ondan yüzeysel olarak bahsedelim; API talebi , sizin Twitterda sayfa yenilemeniz. Her sayfa yenilediğinizde Twitter bunu bir API talebi olarak görüyor ve bu sayıyı saat başı 150 olarak sınırlandırıyor. Bir saat içinde 150 API talebine ulaşmanız eğer bot değilseniz cidden imkansıza yakın.

 E-Posta Değiştirme Limiti


Twitter’ın bir diğer sınırlaması ise kullanıcı e-posta değiştirme sınırı. Twitter kullanım şartlarına göre bir kullanıcı günde en fazla 4 defa e-posta adresini güncelleyebiliyor. Bizce o bile fazla.

Çok zor da olsa eğer ki bu limitleri aşarsanız Twitter size kayıtlı olduğunuz e-posta yolu ile ulaşıp size bilgi veriyor. 24 saat beklerseniz de hiç bir şey olmamış gibi Twitter hayatınıza devam edebilirsiniz.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0