Üçüncü Kol Şeklinde Tasarlanmış, Bateri Çalan Robot!

0
0
0
0
0
Üçüncü Kol Şeklinde Tasarlanmış, Bateri Çalan Robot!
Bateristin koluna bağlanabilen ve onunla birlikte bateri çalabilen bir robot, müzisyenlerin gelecekteki yardımcısı olacak.
Robotların yapabileceklerinin tam anlamıyla sınırı yok. Herhangi bir işte insan kadar iyi olabilen ve hatta insandan daha hızlı, daha güçlü olabilen bu cihazlar, birkaç sene içerisinde aktif olarak yaşantımızda bulunacaklar. Robotların gelişimine destek olan ve bu cihazların marifetlerine yenilerini eklemek amacıyla çalışmalarını sürdüren Georgia Tech, yeni "müzisyen robotu" tanıttı.

Basit bir şekilde anlatmamız gerekirse bu robot, müzisyenin koluna bağlanmış üçüncü bir kol gibi görünüyor. Bateri çalmak adına geliştirimiş olan robot kol, bateri çalan kişinin kol hareketlerini ve çıkardığı sesleri algılayabiliyor. Bateri çalınırken oluşan ritmi algılayan ve buna eşlik etmek adına kendi ritmini oluşturan robot kol, kendi tarafında bulunan davulları ve zilleri kullanarak sanatçıya eşlik ediyor.
 

Videoda da görebileceğiniz robot kolun en gelişmiş ve dikkat çeken özelliklerinden birisi, bu robotun oldukça seri ve rahat bir şekilde hareket edebilmesi. Bugün üretilen insansı robotların bile seri hareket edebilme konusunda bazı kriterleri var. Yani robotların hem seri, hem de yeterli bir şekilde hareket edebilmesini sağlamak oldukça zor bir iş. Eğer bu robot kol, hareketlerini doğru yapamasaydı muhtemelen elindeki bageti davullardan birisinin içerisine sokardı. Robotun nerede duracağını bilmesi ve davulların yerini daha iyi algılayabilmesi için ona ivmeölçer yerleştiren bilim adamları, robotun çalgı aletlerini kırmasını engellerken daha düzgün hareket edebilmesini de sağlamış. 

Bateri çalan robot kolun yaratıcısının ismi Gil Weinberg. Gil bateri çalan robot üretimi konusunda tecrübeye sahip olan bir mühendis. Bundan yaklaşık 2 sene önce eli olmayan bateristler için özel bir protez kol tasarlayan başarılı mühendis, proteze yerleştirdiği basit bir düzenekle baget tutabilen ve vuruşlar yapabilen bir protez üretmişti.
 

Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0