• Anasayfa
  • Sektörel
  • Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Yerini Bulmanızı Sağlayacak Cihaz Yapıldı!

Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Yerini Bulmanızı Sağlayacak Cihaz Yapıldı!

0
0
0
0
0
Uluslararası Uzay İstasyonu'nun Yerini Bulmanızı Sağlayacak Cihaz Yapıldı!
Evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz ve Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yerini her an gösterecek olan cihaz yapıldı.
Dünya üzerinde insan elinden çıkmış milyonlarca yapı bulunuyor. Bütün bu yapılar farklı bir modele, farklı bir şekile ve özelliklere sahip. Peki bu yapılardan hangisinin yapımı en masraflı olanıydı hiç merak ettiniz mi? Eğer bu sorunun cevabını arayacak olursanız, Dünya üzerinde aramanız yanlış olur.

Şimdiye kadar yapılmış en görkemli ve en pahalı yapı olan, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), 1998 yılından beri Dünya yörüngesinde ve çeşitli geliştirmeler/eklemeler ile birçok uzay araştırmasına katkı sağlıyor. NASA'nın söylemine göre Uluslararası Uzay İstasyonu, akşam vakti gökyüzünde görebileceğiniz en parlak ikinci cisim. Yani yıldız olduğunu düşünerek baktığımız ışıklardan birisi, ISS'ye ait olabilir.
 

Grady Hillhouse adında bir yazılımcı, bu gök cismini kendi imkanlarıyla görüntülemek istemiş. Teleskopunu hazırlayan Grady ISS'yi aramaya başlamış fakat "gökyüzündeki en parlak ikinci cisim" söylemi Grady'ye pek yeterli olmamış. Bulunması kolay olan birkaç parça ve kendi yazdığı bir yazılım ile Grady, kendine her an Uluslararası Uzay İstasyonu'nun konumunu gösteren bir cihaz yapmış.

Cihaz kendi etrafında dönen bir kol ve kolun bulunduğu platformu döndüren bir mekanizmadan oluşuyor. Bu kol ve mekanizma, belirli zaman aralıklarında 2 derece dönüyor, böylece istasyonun yeri sürekli takip altında tutulabiliyor.

Cihazı oluşturan parçalar hakkında bilgiye ve yazılıma buradan ulaşabilirsiniz ya da cihazı yapmak istemiyorsanız NASA'nın, Uluslararası Uzay İstasyonu sizin konumunuzdan görülebilir olduğunda size bir e-mail göndermesini buradan ayarlayabilirsiniz.

Kaynak: HACKADAY

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0