Türkiye İlk Uydu Merkezini Açıyor!

0
0
0
0
0
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) bünyesinde Göktürk-1 Uydu Programı kapsamında kurulan Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (UMET), bu ay açılıyor.
Ülkemizde uzay teknolojileri konusunda bir güzel gelişme daha bu ay içinde yaşanacak. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ, yani TUSAŞ tarafından geliştirilen Göktürk-1 Uydu Programı için bir uydu merkezi açılıyor.

Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi adını alan bu alan UMET kısaltmasıyla adlandırılacak. Bu merkezde Türkliye'nin ilk yerli uydusu Türksat-6A ve Göktürk-1 Uydusu'nun ileri düzel entegrasyonu, montajı, yapımı ve testleri gerçekleştirilecek.


 

 Göktürk-1 Uydu Programı Nedir?


TUSAŞ Göktürk 1 için açıklamayı şu şekilde yapmış;

"GÖKTÜRK-1 Programının amacı; coğrafi kısıtlama olmaksızın dünya üzerinde herhangi bir bölgeden askeri istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkan tanıyacak aynı zamanda orman alanlarının kontrolü, kaçak yapılaşmanın takibi, doğal afet sonrası en kısa sürede hasar tespiti, ürün rekolte tespiti, coğrafi harita verilerinin üretilmesi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak bir uydu sisteminin tedarik edilmesidir."

Yani kısaca özetlemek gerekirse Göktürk-1, bir takip uydusu olarak bahsedilebilir. Bu uydu ile filmlerde görmeye alıştığımız takip sistemi gerçekleştirilebilirken yukarıda bahsedildiği gibi ormanlık alan kontrolü ve afet sonrası yardımda oldukça işe yarayacak bir proje olacak.İşte bu proje için oluşturulan UMET, yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik merkez olacak., Kütlesi 5 tona kadar olan birden fazla uydunun aynı anda montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri gerçekleştirilebilecek olan bu merkezde uluslararası uzay projelerine de ev sahipliği yapabilir bir kapasitede olacak.Ayrıca bu merkezdeki ilk monaj ve entegrasyon işlemleri Göktürk-1 uydusuna yapılacak. Daha sonra da Türksat-6A burada üretilerek çalışmalara devam edilecek.0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0