Ürün Yetiştirmede Teknolojik Tarım Dönemi

1
0
0
0
0
Tarım konusunda muazzam bir adım sayılabilecek bir proje Japonya'da hayata geçti.
Teknoloji hızla gelişimini sürdürürken bu gelişim tüm sektörlerde kendine yer bulmaya devam ediyor. Çok değil 10-15 sene öncesine kadar işleyişi/işlevi farklı olan pek çok iş, ya da ürün, şimdi teknolojinin gelişimi sayesinde bambaşka bir boyut kazanmış durumda.

Bu bağlamda karşımıza çıkan dev yenilik bu sefer tarım endüstrisini yakından ilgilendirmekte. Tarımda bir dönemin devrim gibi sayılan yeniliği traktörlerdi. Traktörlerin ortaya çıkması, özellikle çiftçi açısından muazzam bir üretim katkı faktörü olmuştu. Eğer haberimizde bahsedeceğimiz olay -ya da sistem de denebilir- gerekli ilgiyi görür ve üzerine düşülürse, tarımda bir başka devrimle daha karşılaşabiliriz.Eskiden Sony bünyesinde bulunan yarı iletken fabrikalardan birini devralan ve kullanmaya başlayan Japon bitki fizikçisi Shigeharu Shimamura ve ekibi, bu fabrikada bitki üretimi yapmaya başladı. Ancak bildiğimizin dışında bir yöntem ile.

Fabrikanın içerisine 15 katlı raflar yerleştiren ekip, tüm raflara çeşitli renklerde LED'ler yerleştirdi. Işığı eşit, dengeli miktarda yayan bu LED'ler sayesinde, Shimamura endüstriyel çiftçiliğinde günde 10.000 adet marul yetiştirilmekte. Floresan lambalara göre %40 daha az enerji harcayan LED lambalar ve geliştirilen yeni yöntem sayesinde Shimamura, marul üretiminde yaşanan atılacak, bozulmuş marul oranını %50'den %10 gibi ciddi bir yüzdeye düşürmeyi de başardı.

Bitkilerin yetişmesi için gerekli seviyede sulama, nemlilik ve sıcaklık değerlerinin sürekli olarak kontrol edildiğini dile getiren Shimamura, uyguladıkları sistem hakkında " biyolojik açıdan iyi bitkilerin nasıl yetiştirileceğini biliyorum ve bu bilgiyi teknolojiyle birleşirmek istiyorum" ifadelerini kullanmış.Geleneksel çiftçiliğe oranla ciddi derecede az atığa yol açan bu yeni yöntem, umuyoruz daha fazla kullanım alanına yayılır.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0