• Anasayfa
  • Sektörel
  • Uzay Gemisini Andıran Tasarımıyla S2 VTOL Elektrikli Uçak Konsepti!

Uzay Gemisini Andıran Tasarımıyla S2 VTOL Elektrikli Uçak Konsepti!

3
1
0
0
0
Joby tarafından konsepti üretilen S2 VTOL adlı uçak, dikey kalkış özelliği, küçük boyutu, elektrikli motoru ve yüksek hızıyla geleceğin uçağı olarak tanıtılıyor.
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte piyasada bulunan elektrikli araçların sayısı artıyor. Bu artış tahmin edebileceğiniz gibi çoğunlukla arabalarda ve motosikletlerde, yani kara taşıtlarında yaşanıyor. Elektriğin kullanımının benzine oranla ne kadar önemli olduğunu göstermeye çalışan ancak bunu yaparken performanstan, güçten ve şıklıktan ödün vermemeyi hedefleyen bir uçak üreticisi, S2 VTOL adlı uzay gemisi benzeri uçak modelinin konseptini yayınladı. 

Joby Aviation adlı şirket tarafından üretilen bu uçak, kişisel kullanım amaçlarıyla üretildi. Yani bu demek oluyor ki uçak en fazla 2 kişiyi taşıyabiliyor ve sadece 2 kişiyi taşımasından dolayı oldukça küçük boyutlara sahip. Tamamen elektrikle çalışan S2 VTOL, sahip olduğu toplamda 12 adet pervanesiyle (4 sağ, 4 sol, 4 arka) uçuşunu gerçekleştiriyor. Sabit olmayan ve 90 derece dönüş açısına sahip olan bu özel pervaneler, uçağın bir "uçak" olmasına rağmen helikopter gibi dikey kalkışlar gerçekleştirebilmesini sağlıyor. Bu da uçağın kişisel kullanım kolaylığını artırıyor elbette.
 

Saatte 322 kilometre hıza ulaşabilen S2 VTOL, sahip olduğu elektrikli motor sayesinde tek şarj ile 360 kilometreye kadar yol katedebiliyor. Uçakta bulunan her pervane kendine özel bir motora sahip. Bu motorlardan birisi veya ikisi devre dışı kalsa da uçak yoluna devam edebiliyor. Binaların üst kısımlarında bulunan helikopter iniş alanlarını sorunsuzca kullanabilen bu uçak, binalardan kalkması nedeniyle inişlerini oldukça sessiz gerçekleştiriyor.Tamamen özel kullanım amacıyla üretilmiş olan bu uçak şu an sadece konsepten ibaret ancak Joby Aviation bu uçağı üretebileceklerini belirtti. Uçağın şimdilik net fiyatı bilinmiyor ancak fiyatının 200.000$ olabileceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Gizmag 
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0