Uzaydan Dünya'yı Bir Balonla Keşfetmek İster misiniz?

1
0
0
0
0
Bir şirket ilerleyen senelerde müşterilerini hafif gazlarla dolu bir balon kullanarak Dünya'yı görüntüleyebilmeleri amacıyla atmosferin en üst tabakalarına çıkartacak.
Çocukluk zamanlarımızda hepimizin sevdiği uçan balonlar, bize o yaşlarımızda oldukça ilginç ve tam anlamıyla "sihirli" gelmiştir. Artan yaşımızla birlikte anlamaya ve algılamaya başladığımız bu balonların, aslında havadan daha hafif bir gaz sayesinde uçabildiğini öğrendik. Bu olayın gerçekleşmesinde rol oynayan hafif gazın ve bu gazın kaldırdığı cismin kütleleri eşit oranlarda arttırıldığı sürece bu kaldırma işlemi gerçekleşecektir. Bu orantı  zeplin, sıcak hava balonu gibi taşıtların çalışma prensibinde de karşımıza çıkar. Bu orantıyı atmosferin üst yapılacak görüntüleme amacıyla kullanmak isteyen bir şirket, yörüngeye bir roket fırlatmaktan çok daha ucuz bir yönteme başvurmuş.

World View adlı bu şirket, Dünya'nın uzaydan görünümünü insanlara gösterebilmeyi amaçlıyor. Bu amacına dev helyum balonları kullanarak ulaşmayı planlayan şirket, şimdiden bu uçuşun testlerine başladı. Yapılan testlerle atmosferin üst tabakalarına bir kamera ve uzay aracı gönderen World View, ilerleyen senelerde bu yöntemle insanların uzaydan Dünya'yı izleyebileceklerini söylüyor. En kritik testi geçen bu uzay aracı, sahip olduğu kamerayla birlikte yolcuların yukarıya çıktıklarında neler göreceklerini bizlere özetliyor.
 

Tabii ki uçan balonlarımıza olduğu koca bir balona helyum doldurup bunu bir uzay aracına bağlamayı planlamayan World View'ın işi, bundan çok daha karmaşık ve zor. Atmosferin en üst katmanlarında azalan hava yoğunluğu, düşen sıcaklıklar, gerekli olan gaz miktarının küçük hacimdeki bir balona sığdırılması gibi sorularla karşı karşıya olan World View, yaptıkları bu testten de anlayabileceğimiz gibi bütün bu sorunların üzerinden gelmişler.

Yapılan testte uzay aracı 30.625 metreye kadar yükselebilmiş ve şirket, yolcularına en az 30.000 metrede birkaç saat geçirebileceklerinin sözünü veriyor. Bu yükseklik uzay alt yörüngesinden sadece 65 kilometre aşağıda. Aslında 10.000 km'den fazla olduğu varsayılan atmosferin 10'da 1'ini bile çıkamayan bu balon sistemi, yine de yolculara Dünya'nın ve uzayın çok net bir görüntüsünü sunmaya yetiyor.2017 senesinde uçuşlara başlanması planlanıyor. Kişi başına 75.000$'dan başlayan fiyatlarla uzaydan Dünya'yı bir balona bağlı şekilde keşfedebileceksiniz.

Kaynak: Engadget 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0