Üzülerek Söylüyoruz: Windows Phone Artık Öldü

4
0
0
0
0
Son açıklanan rakamlar gösteriyor ki Windows Phone’un popülerliği (ve kullanılırlığı) artık bitmek üzere.
Windows Phone, bundan beş yıl önce Android ve iOS’e alternatif olması açısından Microsoft’un büyük umutlarla hizmete açtığı bir mobil işletim sistemiydi. Fakat çıkan sonuçlar şunu açıkça gösteriyor ki Windows Phone için artık yolun sonu göründü...

IDC’nin yakın zamanda açıkladığı rakamlar (durumlar o kadar kötü ki Microsoft'un adı bile geçmiyor) gösteriyor ki Microsoft, geçtiğimiz yılın son döneminde yalnızca 4.5 milyon adet Lumia satmış. Bu rakam bir önceki yılla kıyaslandığında %57’lik bir düşüş yaşandığı anlamına geliyor. Android ve iOS’le kıyaslandığında ise rakamlar Microsoft açısından çok daha ürkütücü. Aynı dönem içerisinde 4.5 milyar iOS ve Android telefonla karşılaştırıldığında Microsoft, toplamda 110 milyon Windows Phone sattığını açıkladı. Yine geçtiğimiz yılın son çeyreğinde toplam 400 milyon adet satılan telefonlar içerisinde Luma’lar yalnızca %1.1’lik bir alanı kapsıyor. Microsoft’un bu çöküşüne maalesef büyük umutlar beslediği Window 10 mobil işletim sistemli Lumia 950 ve 950 XL de çare olamadı.Bütün bu sonuçlar  sonra gelen söylentiler, Microsoft’un artık büyük miktarlarda amiral gemisi niteliği taşıyan telefon üretiminden vazgeçeceği ve Surface Phone üretimine geçeceği yönünde. Üretimini gerçekleştirdiği cihazlarındaki donanım eksikliği, satış eksikliği ve %2’den az pazar payını da eklersek Windows Phone için elveda vaktinin geldiğini söyleyebiliriz. 

Microsoft, her yıl birkaç tane de olsa mutlaka telefon modeli duyuracaktır fakat tahminim bu cihazlardan beklentiler artık eskisi gibi olmayacak.
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0