Varlıklarının Çoğunu Bağışlayan 9 Milyarder

2
0
0
0
0
Kazandıkları milyarlarca doları hiç düşünmeden bağışlayan dünyaca ünlü milyarderlerin listesi.
Dünya üzerinde bulunan pek çok milyarder (çoğu da teknoloji devi şirketlerin başındaki isimlerden oluşmakta), paralarının çoğunu hayırsever işlere harcamakta. Hatta bazı isimler, bu olaya ciddi bir şekilde yaklaşarak kazançlarının büyük miktarlarını bu işler için harcamakta.

Dünyanın en büyük holdinglerinden biri olan Berkshire Hathaway CEO'su Warren Buffet ve şirket yönetimindeki Bill Gates ile eşi Melinda tarafından kurulan Giving Pledge vakfı, varlıklı insanları hayatları boyunca ya da sonrasında anılarını yaşatmak adına, kazançlarının yarısından fazlasını bağışmaya davet ediyor. Şimdiden 140'dan fazla ciddi derecede varlıklı ismi bünyesinde bulunan vakıf, her geçen gün üye sayısını arttırmakta. Aynı şekilde yapılan bağışların miktarı da artış göstermekte.

Ancak vakıfta öyle isimler var ki, onlar miraslarının neredeyse tamamını bağışlayacağını çoktan belirtmiş durumda. Şimdi gelin birlikte Giving Pledge bünyesinde bulunan ve mal varlığının neredeyse tamamını bağışlayacak olan 9 milyardere göz atalım:
 

 Paul Allen


Microsoft'un kurucu isimlerinden olan Paul Allen, Giving Pledge'e 2010 yılında katılmış. Allen bağışlarında genel olarak, bilimsel araştırma alanlarındaki işleri ile bilinen Pacific Northwest'e odaklanmış durumda. ''Beyin Bilimi İçin Allen Enstitüsü''nün de sahip olan Allen, burada yapılan bilimsel araştırmaların çoğuna bağışları ile öncülük etmekte. Araştırma firması Wealth-X'e göre Allen'ın bugüne kadar yaptığı bağış 2 milyar dolar civarında.

 

 Manoj Bhargava


5-Hour Energy'nin kurucusu ve CEO'su olan Bhargava, şimdiden servetinin %90'ını bağış yaparak haycayacağını duyurmuş durumda. Bhargava'nın yaptığı bağışlar genel olarak toplum yararına odaklı. Şu ana kadar 400'e yakın projeye bağışları ile hayat veren Bhargava, pek çok okulun, hastanenin ve -özellikle Hindistan'da- kadınlara özel kariyer eğitimleri veren kurumların yapılmasını sağladı.

 

 Sara Blakely 


Spanx'in kurucusu olan Sara Blakely, Giving Pledge'e ''dünyayı her kadın için daha iyi bir yer haline getirme'' mottosuyla katıldı. Kadın girişimcilerin ürettikleri şeyleri ücretsiz olarak Spanx kataloğunda sunmalarına imkan veren Leg-UP programıyla ilk ciddi girişimine başlayan Blakely, ayrıca lise ve üniversite dönemindeki pek çok genç kıza da eğitim ve burslar vererek bağışlarda bulunmakta.

 

 Warren Buffett


Berkshire Hathaway CEO'su Warren Buffett, bağış konusunda almış başını yürümüş bir isim dersek yanlış olmaz. Kazancının neredeyse %99'unu bağışlayacağını açıklayan -ve hatta bağışlamaya başlayan- Buffett, Giving Pledge'in kurucu ismi olarak da örnek bir profil çizmekte. Buffett'ın şimdiden yaptığı bağışların toplamı 21.5 milyar doları bulmuş.

 

 Patrice ve Precious Motsepe


Maden şirketi olan African Rainbo Minerals'ın kurucusu olan Patrice Motsepe aynı zamanda Güney Afrika'nın ilk ve tek milyarderi ünvanının da sahibi. Patrice'in eşi Precious da Güney Afrikalıların bağımsızlığı ve kendi ayakları üstünde durabilmeleri için pek çok bağış yapmakta. 1999 yılında Motsepe Vakfı'nı kuran çift, pek çok insan için iş imkanı, eğitim desteği ve çocukların yaşam standartlarını arttırma gibi işler yaptı.

 

 Richard Branson


Virgin Group kurucusu olan Branson, müzikten telekomünikasyon, hatta uzay yolculuğuna kadar pek çok farklı işlere, sektörlere elini atmış ve bu sektörlerde yaptığı bağışlar ile adını duyurmuş bir isim. Branson, bu yıl dünya genelinde karbon emisyonuna karşı başlattığı çevreci savaştaki 10. yılını kutlayacak olan ve Virgin bünyesinde bulunan kar amacı gütmeyen vakıf Virgin Unite'a varlığının %80'ini bağışlamış durumda.

 

 Bill ve Melinda Gates


Giving Pledge'in kurucu isimleriden olan Microsoft'un babası Bill Gates ve eşi Melinda, bağış konusunda rekoru ellerinde bulundurmakta. Sağlık, eğitim, yaşam kalitesi gibi pek çok farklı amaçlara bağışlarca bulunan çift, şimdiye kadar 27 milyar doları bu uğurda feda etmiş durumda. Özellikle dünya üzerindeki pek çok ölümcül hastalığa karşı savaş açan çiftin bağışlarının önemli bir kısmı bu hastalıklarla mücadeleyi kapsamakta.

 

 Azim Premji


Hindistan merkezli danışmanlık ve bilişim şirketi Wirpo'nun başkanı olan Premji, ülkesindeki kamusal eğitime yönelik ciddi yenilikler yapmakta ve bu konuda kendi adını taşıyan vakıf aracılığıyla eğitimler vermekte. Kendi adını taşıyan bir de üniversitesi bulunan Premji, bilgisayar programcılığından üniversitedeki hocaların temel eğitimlerine kadar her şeyi üstlenmekte. Premji bugüne kadar bu işler için 8 milyar dolar bağışta bulunmuş. Giving Pledge'e 2013 yılında katılan Premji, vakıfa şirketi Wipro'nun 2 milyar dolarlık hisselerini bağışlamıştı.

 

 Mark Zuckerberg ve Eşi Priscilla


Facebook sayesinde milyarlarca dolar kazanmayı başaran Zuckerberg, Giving Pledge'e katılan ilk isimlerden biriydi. O dönem katılmasıyla birlikte 1.6 milyar doları direkt olarak vakıfa bağışlamıştı. Tıpkı Gates çifti gibi sağlık konusunda ciddi yardımlar yapan Zuckerberg çifti, geçtiğimiz yıl Ebola'yla mücadele işin CDC Vakfı'na 25 milyon dolarlık bir bağışta bulunmuştu. Zuckerberg'in yardımları bununla da sınırlı değil. Pek çok hastane ve üniversiteye yardım yapan genç CEO, özellikle San Francisco bölgesindeki yerel okullara yaptığı bağışlar ile gündeme gelmekte.

Kaynak: Entrepreneur
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0