• Anasayfa
  • Sektörel
  • Verileri Milyarlarca Yıl Saklayabilen, 5 Boyut Teknolojisine Sahip Depolama Cihazı Üretildi!

Verileri Milyarlarca Yıl Saklayabilen, 5 Boyut Teknolojisine Sahip Depolama Cihazı Üretildi!

0
0
0
0
0
Bilim adamları 5 boyut teknolojisini kullanarak içerisinde bulunan verileri milyarlarca yıl saklayabilen yeni bir depolama alanı üretmeyi başardı.
Doğada bulunan tüm maddeler ve canlılar, önünde sonunda doğaya yeniden karışacaktır. Bu maddelere en önemli bilgilerin depolandığı kitaplar, fotoğraflar ve hatta hafıza depolama alanları da dahil. Hafıza depolama alanlarında bulunan bilgilerin son derece önemli olduğunu bilen ve bu bilgilerin daha uzun süre saklanması gerektiği düşünen bilim adamları, barındırdığı bilgileri milyarlarca yıl koruyabilen yeni bir teknoloji geliştirmeyi başardılar.

"Beş boyutlu hafıza depolama teknolojisi" adını verdikleri bir teknolojiyi kullanarak bu yeni depolama alanını üretmeyi başaran İngiliz bilim adamları (University of Southampton'da görevliler), yeni ürettikleri depolama alanının tam tamına 13.8 milyar yıl içerisindeki bilgiyi barındırabileceğini belirttiler. Beş boyutlu hafıza depolama teknolojisinin bir diğer özelliği de içerisinde bulunan tüm verileri 190 dereceye kadar olan sıcaklıklardan koruyabiliyor olması.İngiliz bilim adamlarının tanıtımını yaptığı bu yeni depolama alanının boyutları görselde görebileceğiniz kadar küçük ancak küçük olması, sadece birkaç gigabyte depolabildiği anlamına gelmiyor. Fotoğrafta gördüğünüz depolama cihazı, tam 360 terabyte hafıza alanına sahip. Şu an piyasadaki en iyi bilgisayarların bile 1-2 terabyte hafıza alanına sahip olduğu biliniyor.Bilim adamları bu depolama cihazını kullanarak gelecek nesillere önemli bilgileri aktarmayı düşünüyor. Keşke bu depolama cihazı Voyager uzay aracında da yer alsaydı.

Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0