• Anasayfa
  • Sektörel
  • ViaSat, İnternet Bağlantısının Olmadığı Adalara Uydu Üzerinden İnternet Bağlantısı Sunacak!

ViaSat, İnternet Bağlantısının Olmadığı Adalara Uydu Üzerinden İnternet Bağlantısı Sunacak!

0
0
0
0
0
Birkaç gün önce Boeing ile işbirliği yaptığını açıklayan ViaSat, internet bağlantısının bulunmadığı adalara uydu üzerinden internet sağlamak adına kolları sıvadı.
Teknoloji firmalarının son birkaç senedir uydu üzerinden internet sağlama konusunda çalışmalar yaptığını görüyoruz. Bu çalışmalarda ilerleme kaydeden firmalardan birisi de uydu üretimi ve yayını yapan ViaSat. Amerika'da bulunan company ViaSat, birkaç senedir uydular üzerinden internet bağlantısı sunmak adına çalışmalar yapıyor ve bu amacını gerçekleştirmek adına diğer firmalarla etkileşim içerisinde. Son olarak SpaceX ile anlaşma yapan ve uydularını Elon Musk'ın CEO'luğunda bulunduğu şirketle birlikte yörüngeye taşıma kararı alan ViaSat, şimdi de Boeing ile anlaşma masasına oturdu.

Bu anlaşma sayesinde gelecek fırlatma için hazırlanan ViaSat-3 serisindeki uydular, internet bağlantısından mahrum kalmış olan adalara internet bağlantısı sağlayacaklar. ViaSat'ın Boeing ile yaptığı anlaşma sayesinde ViaSat, uydular ve uçaklar konusunda 100 yıllık tecrübesi olan bu şirketin de desteğini kazanmış oldu.ViaSat-3 serisinde bulunan uyduların her biri saniyede 1 Tbps'e kadar internet bağlantısı sağlayabilmesi amacıyla üretildi (bizde de fiber internet sunduğu yalanını reklam yaptığı için reklamı yasaklanan firmalar var). ViaSat-3 uydularının sahip olduğu bu internet kapasitesi, ViaSat-2 serisinde bulunan uydulardan 3 kat daha fazla. Her ViaSat-3 uydusunun Amerika'da, Avrupa'da, Afrika'da ve diğer kıtalarda bulunan adalara 100 Mbps hıza kadar internet bağlantısı sağlayacağı belirtildi. Şu an uyduların hazırlığı ile Boeing ilgileniyor ve Boeing yetkililerinin yaptığı açıklamalara göre ViaSat-3 serisinin ilk 2 uydusu neredeyse hazır.2019 senesinde bu uyduların fırlatılacağını ve internet bağlantısı dağıtacağını belirten firmalar, binlerce insanın internete erişebilmesini sağlayacaklar. Umarız SpaceX ve Virgin Galactic'in de aralarında bulunduğu diğer firmalar da bir an önce projelerini tamamlar ve internet bağlantısı dağıtımına başlarlar.

Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0