• Anasayfa
  • Sektörel
  • Vida, Çivi ya da Yapıştırıcı Kullanmadan Birleşen Mobilyalar

Vida, Çivi ya da Yapıştırıcı Kullanmadan Birleşen Mobilyalar

0
0
0
0
0
Vida, Çivi ya da Yapıştırıcı Kullanmadan Birleşen Mobilyalar
Yeni geliştirilen bir yazılım, IKEA’nın kendin monte et sistemini bir adım ileriye taşıyarak mobilyalarda vida, çivi ya da yapıştırıcı gibi bağlama bileşenlerini devre dışı bırakıyor. (alyen anahtar bulma dönemi de bitiyor)
Herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymadan bir araya getirilen, vida ya da çivi gibi malzemelerin yanı sıra yapıştırıcıya da ihtiyaç duymayan parçalardan oluşan mobilyalar, bu parçaların doğru sıra ile birleştirilerek güvenli şekilde kitlenmesi ile monte ediliyor. (kapakları üst üste sıkışan karton koli fiziği)

Singapur’daki Nanyang Technological University’deki araştırmacılar tarafından yaratılan yazılım, mobilyayı bir araya getiren parçaların birbirleri ile olan etkileşimleri ile hangi şekilde birleştirilirse tam bir kilit oluşturacağını hesaplıyor. Bu sayede örneğin ayaklardan hiçbirine temas etmeyen bir masa yüzeyi aslında tüm masayı bir arada tutan kilit bileşen olabiliyor. Bu kilit bileşen, adeta bir köşe taşı gibi tüm mobilyayı bir arada tutmaya yarıyor ve vida ya da çiviler olmadan mobilyanın tüm parçaları bir arada kendi kendine duruyor.

(Biz masayı üst tablasından tutup da çekeriz arkadaş, ben masayı önüme çekince dağılacaksa kullanmam onu)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0