Volkswagen Fabrikasında Bir Robot, İşçiyi Öldürdü

0
0
0
0
0
Volkswagen Fabrikasında Bir Robot, İşçiyi Öldürdü
Geçtiğimiz çarşamba günü, Almanya’nın Baunatal bölgesinde yer alan Volkswagen fabrikasında çalışmakta olan robot kollardan birisi, işçilerden birisinin metal plakalar arasında sıkışmasına neden oldu.
Bu kısa açıklamadan sonra yazıya, “robotun bu hareketi kasıtlı olarak yapıp yapmadığı araştırılırken fabrikalarda yapay zekaya sahip, iradeli robotların çalıştırılmaması konusu bir kez daha insan hakları örgütlerince gündeme getirildi” diyerek devam etmek isterdim; ama ne yazık ki durum bu kadar bilim-kurgu hikayesi gibi değil.

Frankfurt’un 100 kilometre kuzeyinde yer alan Bautanal yerleşkesine kurulmuş olan Volkswagen fabrikasında iş gören sabit robot kollardan biri, çalışanlardan 22 yaşındaki bir adamın düşüp metal plakalar arasında sıkışarak hayatını kaybetmesine sebep oldu.

Konu ile ilgili açıklama yapan fabrika yöneticisi Heiko Hillwig, hatanın insandan kaynaklandığını ve çalışanın dikkatsizliği nedeniyle hayatını kaybettiğini savunurken “robot programlandığı şekilde metal parçaları kavrayıp uzandığı ve çalışması üzere programlandığı alan içerisinde bu parçaların aktarımını sağlıyor.” açıklamasında bulundu.

Kazaya karışan ve olayla ilgili açıklamalarda kendisinden bahsedilen ikinci bir çalışanın ise yara almadan kurtulduğu kazada süren soruşturmanın ardından ceza kesilip kesilmeyeceği ya da cezanın kime kesileceği konusu da yapılan tartışmalar arasında. (önce iş güvenliği)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0