KOBIL'den VPN ve DNS Kullananlara Uyarı!

2
0
0
0
0
KOBIL'den VPN ve DNS Kullananlara Uyarı!
Finans sektörüne güvenlik ve dijital kimlik gibi konularda çözümler sunan KOBIL'den, VPN ve DNS kullanımına ilişkin uyarılar geldi.
Geçtiğimiz hafta Twitter, dün ise Youtube'un Türkiye'ye erişiminin engellenmesiyle ülke genelinde DNS ve VPN kullanımında bir artış yaşandı. Tabi bu durum beraberinde ciddi güvenlik açıklarını da getirdi.

KOBIL, Twitter ve Youtube'un Türkiye'de yasaklanmasının mobil bankacılık tarafında büyük bir sorun teşkil ettiğini belirtti. VPN ve DNS kullanımında son derece dikkatli olunmasının altını çizen yetkililer kullanıcıları uyardı.

Twitter ve Youtube'a girmek için güvenilir olmayan VPN veya DNS'ler üzerinden trafik ağını denetleyen bazı servis sağlayıcılar, kullanıcıların T.C. kimlik numaralarından, banka hesap numaralarına kadar birçok önemli bilgiyi ele geçirebilir. KOBIL'in ülke müdürü Ümit Usta, güvenlik riskini ve bu sorunun nasıl aşılabileceğini şu şekilde özetledi:

 “DNS olarak girilen IP numarası zararlı bir sunucu olabilir, bunun hiçbir garantisi yok. Bu sayede çok sık bilinen ‘man-in-the-middle’ adı verilen ve izinsiz izlemenin yapıldığı saldırı tipi için müşteri kendi eliyle kendini tuzağa düşürmüş oluyor. Bu nedenle DNS, VPN gibi ayarlar internet ve mobil bankacılık kullanımında mutlaka devre dışı bırakılmalı. Bu ayarlar ile ulaşılan sunucular banka ile aranıza girdiği için işlemlerin manipüle edilmesine ve/veya kullanıcı bilgilerinizin çalınmasına neden olabilir.”

Güvenlik riskini en aza indirebilmek için bankaların resmi internet sitelerini veya uygulamalarını kullandığınızdan emin olun. En önemlisi de kendisini kanıtlamış, herkes tarafından bilinen VPN ve DNS numaralarını kullanmanızda fayda var. Aksi taktirde tüm bilgilerinizin, başkalarının eline geçmesine neden olabilirsiniz.
 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0