Medikal Elektroniklere Kablosuz Enerji

0
0
0
0
0
Medikal Elektroniklere Kablosuz Enerji
Beyin, kalp, omurga ve daha bir çok bölgede kullanılması planlanan medikal elektronik cihazlar sağlık sektöründe büyük ses getirecek.
Stanford üniversitesinde geliştirilen bu teknoloji sayesinde vücudumuza yerleştirilen kalp pili gibi cihazları, bataryalarından arındırıp çip boyutuna getirerek tekrar tasarlandı. Araştırmacılar, şu an ortalama bir kol saati büyüklüğünde olan, vücuda monte edilen ve belirli bir süre sonra değişmesi gereken medikal cihazların boyutlarını bir pirinç tanesi büyüklüğüne indirgemeyi başardı.

En büyük sorunlardan birisi olacak olan bataryadan kurtulan medikal elektronik aletler yapılarının küçüklüğü ve kablosuz çalışabilme özelliği ile vücudun her yerine takılabiliyor. Beyin, kalp, omurga ve daha bir çok bölgede kullanılması planlanan medikal elektronik cihazlar sağlık sektöründe büyük ses getirecek.

Şarj etme sorununu büyük vericiler yerine kredi kartı büyüklüğünde kablosuz bir enerji kaynağının yaydığı küçük dalgalar ile çözdü. Bu dalgalar kabaca bir cep telefonun yaydığı kadar. Bu teknoloji sayesinde ağrı tedavilerinde, beynin sürekli uyarılması gereken Parkinson ve Epilepsi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılacak. Geliştiricilerin hazırladığı video sayesinde bu teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.  
 

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0