• Anasayfa
  • Sektörel
  • Wi-Fi Şifresi Almak İçin "Muza" Dokunmanız Gereken İlginç Düzenek!

Wi-Fi Şifresi Almak İçin "Muza" Dokunmanız Gereken İlginç Düzenek!

0
0
0
0
0
Bir Reddit kullanıcısı her dokunuşla birlikte Wi-Fi şifresi üreten "muz" üretmeyi başardı. Komik olduğu kadar ilginç olan bu sistemin misafirlerin Wi-Fi kullanması için üretildiğinden bahsediliyor.
Son yıllarda hayatımızın olmazsa olmaz bir parçası haline gelen internet, her gittiğimiz cafe'de veya misafirlikte "Wi-Fi şifresini alabilir miyim?" sorusunu sormamıza neden oluyor. Bu soruyu duymaktan bıkan ancak cafe'sine gelen müşterilerinin de  Wi-Fi'ı istedikleri gibi kullanabilmelerini isteyen bir Reddit kullanıcısı, sıradan bir "muz" kullanarak Wi-Fi şifresine erişilebilecek son derece ilginç bir sistem hazırlamış.

Raspberry Pi bilgisayarın düzeneği ile birleştirilen bir muzun, elektrik akımını iletme özelliğini baz alarak bu sistemi üreten "Lord of the STPs" isimli Reddit kullanıcısı, bu düzeneğin bulunduğu sistemdeki "tuş" görevini gördüğünü söyledi. Yılın yaklaşık 200 günü açık olan bir cafe'ye sahip olduğunu belirten Lord of the STPs, Raspberry Pi'nin 8 saat çalışan 5000 adet güç kaynağına sahip olduğunu ve bu güç kaynağının düzeneği 1 seneden fazla çalıştırabileceğini söyledi. Yani düzeneği anlatmadan önce güç konusunu merak eden okuyucularımıza güç kaynağı konusunda hiçbir sıkıntı yaşamayacağını söyleyebiliriz.Düzeneğin çalışma döngüsü bir müşterinin Wi-Fi şifresini almak amacıyla muza dokunmasıyla başlıyor. Muza dokunan ve muzun algılayıcı devrelere elektrik akımı iletmesini sağlayan müşteri, bu devreleri aktif hale getiriyor ve Raspberry Pi tarafından belirlenen konuklar için özel Wi-Fi şifrelerinden birisinin yukarıda bulunan ekranda belirmesini sağlıyor. Bu LED ekranda beliren ve bir süre sonra yok olan Wi-Fi şifresi konuklar için özel olarak oluşturulan Wi-Fi şifreleri olması nedeniyle sadece 8 saat aktif olarak kalabiliyor. 8 saatlik sürenin ardından Wi-Fi şifresinin kullanım ömrü doluyor ve yeniden muza dokunmanız gerekiyor.

Bu düzenekteki muzun çürüyebileceği için belirli aralıklarla yenilenmesi gerektiğini belirten Reddit kullanıcılarına "biliyorum ancak bu kolay bir iş" şeklinde cevap veren Lord of the STPs, bu sistemini tanıttığı konu başlığına "Wi-Fi şifresini mi istiyorsunuz? 'Muza' dokunmanız gerek" şeklinde komik bir başlık atmaktan da geri kalmamış.

Kaynak: Reddit 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0