• Anasayfa
  • Sektörel
  • Apple Eş Kurucusu Steve Wozniak'tan Gündeme Bomba Gibi Düşecek 5 Yeni Kehanet!

Apple Eş Kurucusu Steve Wozniak'tan Gündeme Bomba Gibi Düşecek 5 Yeni Kehanet!

0
0
0
0
0
Her yaptığı açıklama ile teknoloji dünyasına damga vuran Apple eş kurucusu Steve Wozniak yine çok tartışılacak. Wozniak'a göre yakın gelecekte bizleri neler bekliyor birlikte göz atalım...
Teknoloji dünyasının ilginç isimlerinden biri de Apple eş kurucusu Steve Wozniak… Sözünü hiç esirgemeyen, yeri geldiğinde Apple’ı, yeri geldiğinde rakiplerini yerden yere vurabilen Woz’un son açıklamaları da oldukça ilginç.

İsterseniz hiç vakit kaybetmeyelim ve Wozniak’ın dünkü Salesforce Trailheadx konferansındaki konuşmasında dile getirdiği gelecek, yapay zeka, kişisel asistanlar, sanal gerçeklik ve daha birçok konu hakkındaki görüşlerine bir göz atalım… İşte Woz’dan 5 önemli düşünce!

 'Gelecek Yapay Zekada ama Kişisel Asistanlar Beni Hasta Ediyor!'

Gelecekte yapay zekaların çok gelişmiş olacağını söyleyen Woz, günümüzün kişisel asistanlarının bunun çok gerisinde olduğunu savunuyor. Siri’nin zaman zaman söylediklerini anlamadığını ve bunun tepesini attırdığını belirten Woz, Google Now’ın ve diğer asistanların da farklı olmadığını söylüyor. “Onlar kusursuz insana benzemiyor ama ben o noktada olmalarını istiyorum” şeklinde konuşan Woz, gelecekte yapay zekanın gelişmesiyle bunun mümkün olacağını düşünüyor.

 Makinalar İnsanlara Karşı Çoktan Savaşı Kazandı, Gelecekte de Böyle Sürecek!

Woz’un şaşırtıcı ifadelerinden biri de makinaların insana karşı savaşı çoktan kazandığını söylemesi… “Makinalar insanlara karşı savaşı çoktan kazandı, çünkü iş yerleri insanları kovacak ama makinaları kovmayacak” şeklinde konuşan Wozniak’a göre birkaç yüzyıl sona tüm üretimi makinalar üstlenecek. 

 Moore Kanunun Sonuna Geldik, Daha Hızlı İşlemciler Olmayacak!

Intel’in kurucularından Gorden Moore’un 1965 yılında teknoloji tarihine geçen ve kendi adıyla anılan yasaya göndermede bulunan Wozniak, bu yasanın hükmünün sona ermek üzere olduğunu söyledi. Moore Yasası her 18 ayda bir entegre devre üzerine yerleştirilebilecek bileşen sayısının iki katına çıkacağını, böylece bilgisayarların işlem kapasitesin artacağını ancak üretim maliyetleri aynı kalacağını ya da düşeceğini öngören bir deneysel gözleme dayanıyordu. Gerçekten de 1965’ten bu yana Moore Yasası işledi ancak artık tümleşik devre boyutlarının ve üzerindeki bileşen sayısının sınırlarına ulaşıldı. Bu nedenle Woz’a göre daha hızlı ve daha iyi işlemciler olamayacak. 

 Bilgisayarlar İnsanlardan Daha Akıllı Olmayacak

Bu öngörü aslında bir üstteki madde ile doğrudan ilişkili. Moore Yasası’nın sonuna geldiğimizi düşünen Woz, işlemcilerin daha hızlı ve güçlü olamayacağı öngörüsünden hareket ederek bilgisayarların insandan daha akıllı olamayacağını düşünüyor.

 İnsanlar Daha Fazla Yeni Uygulama İndirmiyor, Sanal Gerçeklik Çağına Girmeye Hazırız

Mobil uygulamalara olan ilginin azaldığını öne süren Wozniak, insanların artık daha fazla uygulama indirmediğini ancak sanal gerçekliğin ilgi göreceğini savunuyor. Sanal gerçekliğe girmeye hazır olduğumuzu belirten Woz, bu alandaki uygulamaların giderek popülerleşeceğini öngörüyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0