Yamaha "Robot Motor Sürücüsü" Üretti!

0
0
0
0
0
Yamaha'nın yeni robotu, bir motor sürücüsü ve işinde oldukça iyi olan bu robot şimdiden şampiyonlara meydan okuyor.
Yamaha son zamanların en ilginç robotlarından birisini yaptı. Yeni ürettiği robot bir motor sürücüsü. "MotoBot" isimli bu robot, Tokyo Motor Show'da tanıtıldı. Katılımcıların oldukça dikkatini çeken MotoBot, sadece çok iyi motor sürmüyor, aynı zamanda çok iyi konuşabiliyor da. Herhangi bir motora bağlanabilen ve görünüş olarak motora uzanmış bir insana benzeyen MotoBot, sistemindeki yazılım sayesinde yolu algılayabiliyor ve son derece başarılı manevralar yapabiliyor.

Yamaha'nın mükemmel bir sürüş yeteneğinin yanı sıra oldukça güzel, çocuksu bir ses verdiği MotoBot, hafızasında bulunan kelimeleri kullanarak gayet iyi bir şekilde konuşabiliyor. MotoGP dünya şampiyonu Valentino Rossi'ye "ben seni yenmek için üretildim" ve "günden güne becerilerimi geliştiriyorum" gibi sözler söyleyen MotoBot, ilerleyen senelerde ikili arasında yapılabilecek bir yarışa ortam hazırladı.
 

Yamaha MotoBot'u oldukça geliştirmiş olsa da aslında bu robotun yarışmak için üretilmediğini söyledi. İlerleyen senelerde yazılımı ve donanımı geliştirilecek olan MotoBot'un, tamamen modifiyesiz bir motoru saatte 200 km'den daha hızlı bir şekilde sürmeyi deneyeceğini belirtildi. Böyle bir hedef oldukça zor çünkü hiçbir modifiyesi bulunmayan bir motor, saatte 200 km hızla yol katederken sallanmaya başlayabilir ve bu hıza alışık olmayan donanımı çeşitli sorunlara yol açabilir.Yamaha MotoBot'un modifiyesiz bir motorla bu hıza çıkmasını istiyor çünkü ancak çok hassas bir dengeye sahip olan sürücülerin böyle bir sınavı ölmeden atlatabileceğini biliyor.

Kaynak: TheVerge 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0