Yanardağlardan Lav Örneği Nasıl Toplanır?

3
0
0
0
0
Yanardağlardan Lav Örneği Nasıl Toplanır?
Yanardağlar tehlikeli olduğu kadar büyüleyici yerler de olmuşlardır. Peki bu ölümcül yerlerin içinde bulunan lavlar, araştırılmak için nasıl toplanıyor?
Dünya üzerindeki en tehlikeli, yanına en yaklaşılmaz yerlerin başında muhtemelen volkanik dağlar gelir. Gezegenin adeta tüm öfkesini kustuğu yanardağlar, içlerindeki inanılmaz sıcaklıklara ulaşan lavlar ile de aslında muazzam bir görsel şölen sunarlar.

Yanardağları ve içlerindeki, Dünya'nin merkezinden gelen lavları araştırmak her zaman oldukça tehlikeli ve zor bir yoldur. Üstelik dünya üzerinde bu işi yapan çok sayıda insan olduğu da söylenemez. Çünkü bu dağların yakınlarına yaklaşmak hem insan bünyesi açısından hem de güvenlik açısından pek akıl karı bir iş değil. Buna rağmen araştırmacılar (jeologlar) bir şekilde bu zorlu işleri başarıyor.

Peki yanardağları, lavları araştıranların ne tür çalışmalar yaptıklarını, bilgiyi nasıl elde ettiklerini hiç merak ettiniz mi? Birazdan izleyeceğiniz videoda, jeologların lav örneklerini nasıl elde ettiklerini göreceksiniz. Gerçekten muazzam bir görüntü ortaya çıkmakta.
 
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0