Yapay Zekanın Zaferi: Google AlphaGo Turnuvayı Kazandı!

1
0
0
0
0
Google'ın yapay zekası AlphaGo ile Dünya Go Şampiyonu Lee Se-dol arasındaki 5 maçlık turnuva sona erdi. Turnuvanın galibi ezici üstünlükle AlphaGo oldu.
Google’ın geliştirdiği yapay zeka AlphaGo ile Dünya Go Şampiyonu Lee Se-dol arasındaki turnuva sona erdi. Çekişmeli bir turnuva oldu demek isterdik ancak durum pek öyle değil. Sizlerin de hatırlayacağı gibi, ilk üç maçın tamamını AlphaGo kazanmıştı. Lee Se-dol’ün galibiyet aldığı tek karşılaşma ise 4. maç olmuştu ve buradaki haberimizde o karşılaşmanın detaylarını sizlerle paylaşmıştık.

 90'lardaki Mücadelenin Heyecanı Yok

Bugün gerçekleşen son maç AlphaGo’nun üstünlüğü ile sonuçlandı ve yapay zeka 4-1’lik skor ile zaferini ilan etti. Açıkçası, yapay zekanın bu kadar büyük bir üstünlük kuracağını ben tahmin etmemiştim. 90’lı yıllarda IBM’in Deep Blue adlı yapay zekası ile satranç ustası Kasparov’un kapışması tadında bir seri görmeyi umut etsem de sonuç yapay zekanın tam bir üstünlüğü oldu. 

 Yapay Zekanın Önlenemez Yükselişi

O dönemde gerçekleşen ilk karşılaşmada Kasparov ile Deep Blue saatler süren mücadeleler sonucu 1-1 berabere kalmıştı. 1997’de geliştirilmiş yapay zeka Deeper Blue ile karşılaşan Kasparov yenilmiş ancak yapay zekaya karşılaşma sırasında insan müdahalesi olduğunu iddia etmişti. Özetle, o zamanlar yapay zekalara karşı bir miktar üstünlüğümüz vardı ama şimdi bundan eser kalmamış görünüyor. Bakalım aradan geçen zamanda yapay zekalar daha ne kadar gelişecek?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0