Yapı Olarak İnsan Eliyle Birebir Aynı Olan Robot Eli Üretildi!

1
0
0
0
0
Bilim adamları çalışma yapısı insan eliyle aynı olan bir robot eli üretmeyi başardı.
Zaman ilerledikçe robotların daha gelişmiş, daha çevik ve daha zeki cihazlar haline geldiklerine tanıklık ediyoruz. Gelecekte hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelecek olan bu cihazların gelişimiyle ilgilenen sayılı eğitim kurumlardan birisi, University of Washington, insan elinde bulunan yapıların birebir aynısını robot eline uyarladı.

İnsan elinde bulunan kemik yapısı, kas yapısı ve doku yapısının detaylı olarak incelemesini yapan, ardından bu yapıların her birisi için alternatif maddeler üreten üniversite araştırmacıları, ürettikleri robot elinde bu maddelerden üretilen parçaları kullanmışlar. Robotik elin neredeyse tamamı 3D yazıcılar kullanılarak üretilmiş. 3D yazıcının kullanılma nedeni, kemikleri ve kas dokusunu oluşturan özel maddelerin daha rahat şekillendirebiliyor olması.

10 adet motorun kullanıldığı elde neredeyse tüm işlevleri bu motorlara bağlı olan yapay tendonlar kontrol ediyorlar. Tendonların hareket etmesini sağlayan motorlar sayesinde elde bulunan parmakların sıkma şiddeti ve pozisyonu da kontrol edilebiliyor. Bu tarz bir teknolojinin üretilebilmiş olması, gelecek senelerde üretilecek olan robotlar açısından oldukça yararlı olacaktır.

Kaynak: Gizmodo 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0