Yarım Ton Ağırlık Taşıyabilen Drone: AirMule

1
0
0
0
0
Drone denildiğinde aklına gelen tüm o küçük cihazlarını unutun. AirMule drone'ların yapabildiklerini farklı bir boyuta çıkarıyor.
O küçük, üzerinde bulunan kamerayı taşırken bile zorlanan drone'ları unutun. Amazon'un kargocu drone'larını da bir kenara bırakın. Zira haberimize konu olan drone, tam yarım tonluk ağırlığı alıp bir güzel göklere çıkarıyor.

Tactical Robotics tarafından geliştirilen AirMule, drone'ların gelişiminde büyük bir dönüm noktası olabilir. 500 kilograma kadar ağırlığı 50 kilometre gibi bir mesafe boyunca taşıyabilen AirMule, özellikle ilkyardımın ulaşamadığı yerlerde önemli bir alternatif olabilir.Drone'dan ziyade daha çok bir hava taşıtına benzeyen AirMule, dikey iniş ve kalkış işlevine de sahip. Bu sayede helikopterlerin iniş yapamadığı, erişemediği yerlere rahatlıkla yetişebiliyor. Tabii dediğimiz gibi AirMule ilkyardım konusunda bir nevi mini ambulans görevi üstlenerek önemli işlere imza atabilir; ancak drone'un kullanılmasının planlandığı bir diğer alan da askeri.
 
Yarım ton gibi önemli bir yük taşıma kapasitesine sahip olan AirMule, insansız hava taşıtı olduğundan askeri operasyon bölgelerine silah, gıda ya da ilkyardım gibi konularda da önemli bir destek sağlayabilmekte.

Görünüş olarak tıpkı bir uçan otomobili andıran AirMule, hala geliştirilme aşamasında.

Kaynak: DigitalTrends
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0