• Anasayfa
  • Sektörel
  • Yasanın Açığını Bulan 3D Yazıcı Sahibi, Tamamen Yasal Yollardan Silah Üretti!

Yasanın Açığını Bulan 3D Yazıcı Sahibi, Tamamen Yasal Yollardan Silah Üretti!

1
0
0
0
0
3D yazıcılar kullanılarak silah üretilmesi suç, fakat bu yasanın büyük bir açığı var. Yasadaki açığı bulan ve bunu kullanarak kendi silahını üreten bir 3D yazıcı sahibi, yeni silahını YouTube'da paylaştı.
3D yazıcıların satışına başlamadan önce her türlü şeyi üretebilen bu cihazları sınırlayacak bazı yeni yasalar oluşturuldu. Bu yasalar sayesinde 3D yazıcıyı satın alan kişilerin başka insanlara zarar verebilecek şeyleri üretmesi yasaklandı ve devletin haberi olmadan üretilecek silahların böylece önüne geçilmiş oldu. Ancak silahların üretimini yasaklayan yasalarda büyük bir açık var. 

Yasayı özetleyecek olursak hiçbir 3D yazıcı sahibinin cihazıyla silah üretmesine izin verilmiyor. Bu yasanın boşluğundan faydalanan "Derwood" isimli YouTube kullanıcısı, yasada belirtilenin dışında kalmak adına tamamen 3D yazıcı kullanmamış. Silahının sadece %95'ini 3D yazıcı ile ürettiğini belirten YouTube kullanıcısı, silahın diğer parçalarını herkesin ulaşabileceği mağazalardan temin etmiş.
 

Ürettiği silahın yarı otomatik olması nedeniyle kimsenin bunu denememiş olduğundan bahseden Derwood, silahının yarı otomatik olmasına rağmen oldukça hızlı ateş edebildiğini belirtti. Derwood'un silahı ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde: "Ben silahımı üretmek adına silah parçaları üretmedim. Üretimi tamamen yasal olan ve silahın parçalarını oluşturabilecek materyaller ürettim. Ayrıca silahımın tamamen 3D yazıcı ile üretilmemiş olması, bu silahın 3D yazıcı kullanıcı yasalarına göre yasal kabul edilmesini sağlıyor."Yasal olan, 3D yazıcısı olan herkesin üretebileceği ve hiçbir koşulda takibi yapılamayan bu silahın üretim bilgilerinin paylaşıldığı belirtiliyor. Derwood'un hangi amaçla bu bilgileri paylaştığını bilmiyorum ancak videoda da görebileceğiniz gibi ölümcül olabilecek olan bu silahın yanlış kişiler tarafından kullanılmasını istemeyiz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0