• Anasayfa
  • Sektörel
  • Yaşı Küçük Olanların Anlamlandıramadığı Bilgisayar İkonları!

Yaşı Küçük Olanların Anlamlandıramadığı Bilgisayar İkonları!

0
0
0
0
0
Yaklaşık 15-20 sene önce piyasaya sürülen bilgisayarlarla birlikte tanıştığımız ancak taşı küçük olanların anlamlandıramadığı birbirinden eski bilgisayar ikonları.
Bilgisayarların tarihin bundan çok öncesine dayanıyor. Bugün her evde en az bir adet bulunan bu marifetli cihazlar, ilk üretildiği tarihlerde evler için uygun olmayan boyutlara sahipti. O dönemlerde evlerin kapısından geçemeyecek kadar büyük olan bilgisayarlar, şimdi cebimize sığabilecek kadar küçülebildiler. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte karşılaştığımız bu durum, yaklaşık 20-25 senedir evlerde bulunan bilgisayarların müthiş bir hızla gelişmesini sağladı. Günümüzdeki ortalama bilgisayar kullanım yaşı göz önüne alındığında 25 sene, 6-7 yaşında bilgisayarlarla tanışan çocuklar için uzun bir süre. 

Bu haberimizde bilgisayarlarla geç tanışmış olan genç arkadaşlarımızın bilemeyeceği bazı bilgisayar ikonlarını anlattık. Floppy disk gibi efsaneleşmiş ikonları barındıran bu liste hem geçmişte kalmış, hem de birkaç sene sonra tarihe karışacak olan aletler ve cihazlardan esinlenerek üretilmiş ikonları içeriyor.
 

 Floppy Disk - KaydetmekVerileri kaydetmek amacıyla kullanılan ilk depolama alanlarından birisi olan floppy disk, 1990'larda oldukça sık kullanılması nedeniyle "kaydetmek" işleminin bir simgesi haline gelmiştir.
 

 Radyo Tuşları - Tek Seçenekli İşlemlerEski radyolarda sadece bir adet tuşa basılabildiği gibi (birisi basılıyken diğerine basarsanız basılı olan normal haline geliyor) bilgisayarlarda bulunan bazı seçenekler de böyledir. İşin aslı, bu seçenekler radyolarda bulunan sistemden esinlenerek üretilmiştir.
 

 Clipboards - "Yapıştır"Genelde filmlerde karşılaştığımız clipboard'lar, doktorların hasta raporlarını sabitlediği defter kapağı şeylere verilen isimdir. Bir yazıyı alıp clipboard'a koymak, bilgisayarlarda kullandığımız "kopyala-yapıştır" işlemine benzediği için "yapıştır" işleminin simgesi olmuştur.
 

 Ayraç - BookmarkAslında "ayraç" keliimesinin "bookmark" ile aynı anlama geldiğini düşündüğümüz zaman bu ikonun neden kullanıldığını kolayca anlamdırabiliriz.
 

 Adres Defteri ve Takvim


 

 Manyetik Bant - Sesli MesajSes kaydetmek amacıyla üretilmiş olan bu teknoloji, bilgisayarlarımızdaki ses kaydı ikonlarında da kullanılmıştır.
 

 KlasörTüm dosya ikonlarımızın yerini almış olan klasör simgesi, bundan birkaç sene sonra anlamlandırılamayacak olan ikonlardan birisi.
 

 Mikrofonlar


 

 Zarflar - Mail/E-posta


 

 Büyüteç - Arama YapmakBüyüteçin nesneleri detaylandırmak, yani detaylı bir şekilde arama yapmak amacıyla kullanıldığını bilmeyen nesilin bundan birkaç sene önce doğduğunu söyleyebiliriz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0