• Anasayfa
  • Sektörel
  • Yemek Sipariş Siteleri, Yemek Sepeti’ne Karşı Savaş Açtı!

Yemek Sipariş Siteleri, Yemek Sepeti’ne Karşı Savaş Açtı!

1
1
0
0
0
Rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle şikayet edilen Yemek Sepeti, Rekabet Kurulu’na karşı ilk savunmasını yaptı.
Online yemek sipariş sitelerinin kurucuları ve yöneticileri arasında son günlerde adeta savaş çıkmış durumda. Söylenenlere göre Yemek Sepeti’nin Genel Müdürü Nevzat Aydın, rekabet kurallarını ihlal ettiği ve rakipleri pazardan dışladığı iddasıyla hakkında açılan soruşturma kapsamında Rakebet Kurulu’na sözlü ifade verdi.

Toplantı, Kurul Başkanı Ömer Torlak başkanlığında gerçekleştirildi. Yemek Sepeti Elektronik İletişim Tanıtım Pazarlama Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu’nu ihlal edip etmediğinin tespit edilmesi için soruşturmanın açıldığını belirtti ve sözü soruşturma heyeti aldı. Heyet yetkilileri, şirketin bu sektörde bir hakimiyetinin bulunduğunu ve ‘en çok kayrılan müşteri şartı’ uygulamalarıyla rakip platformların daha iyi koşullar sunmasının önlenmesinin pazarda dışlayıcı etkiler doğurduğunu açıkladı.

Kurulun ardından sözü Bol Bol Gıda AŞ Yöneticisi Faruk Kayabaşı ve Grand Fast Food Şirketi Temsilcisi Hakan İmay aldı. Her iki yönetici de haksız rekabet uygulamalarıyla karşılaştıklarını ve bu sebeple zor durumda kaldıklarını söylediler. Kayabaşı ‘kepenkleri kapatmak üzereyiz’ derken İmay ise sözleşmelerin haksız olarak feshedildiğini söyledi.Yemek Sepeti A.Ş. adına söz alan Şahin Ardıyok ise şirketlerinin restoranlarla tüketicileri buluşturduğu, Türkiye’nin en saygın yemek sipariş platformlarından olduğunu belirterek "Yemek Sepeti öncesinde siparişler, buzdolabının ön yüzündeki 'sticker'lar kadardı. Daha az çeşit, daha az kalite söz konusuydu. Yemek Sepeti'nden sonra sipariş vermek kolaylaştı, düşük işlem maliyeti oluştu. Böylece yüksek tüketici refahını görmekteyiz. Şirketimiz herhangi bir rekabet ihlalinde bulunmamıştır, ceza verilmemesini talep ediyoruz" şeklinde konuştu.

Nevzat Aydın ise daha önce hiç böyle bir suçlamayla karşı karşıya kalmadıklarını söyleyerek, "Kendimi hiçbir yerde savunmak durumunda kalmamıştım. Yemek Sepeti, bu ülkeden çıkan tek garaj projesidir" dedi.Rakiplerinin önüne engel koymak gibi bir kaygılarının hiçbir zaman olmadığını söyleyen Aydın, son olarak şunları söyledi: "Rakiplerin başarılı olmamalarının nedeni biz değiliz, kendileri... Rakibin yoluna taş koymak gibi yaklaşımlar hiçbir zaman söz konusu olmadı. Bütün amacımız sadece ve sadece kullanıcıya en uygun ürünü, en indirimli şekilde sunabilmek. Yemek Sepeti, ülkenin gurur kaynaklarından birisi. Bu, 15 senelik güzel bir hikaye. Buradan bir ceza çıkmayacağını temenni ediyorum. Bu hikayeye gölge düşmesi, isteyeceğim en son şey."

Tarafların karşılıklı savunmalarının ardından karar tarihi 15 Haziran olarak belirlendi.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0