• Anasayfa
  • Sektörel
  • Yeni CEO'su ile Google, Artık Alphabet INC'nin Bünyesindeki Şirketlerden Biri!

Yeni CEO'su ile Google, Artık Alphabet INC'nin Bünyesindeki Şirketlerden Biri!

0
0
0
0
0
Dünya devi şirketlerin başında gelen Google, artık Alphabet Holding'in bir parçası!
Bugün Google INC. tarafından yapılan duyuruya göre, dev şirket Alphabet(Alfabe) adlı yeni kurulan bir holdingin bünyesine giriyor. Bu önemli değişimden sonra Google'ın yeni CEO'su Sundar Pichai olacakken, kurulan holdingin başında Google'ın kurucu iki isminden biri olan Larry Page olacak.

Yönetim Kurulu Başkanı pozisyonunda olan Larry Page'in paylaştığı bilgilere göre Alphabet, içlerinde en büyüğü ve önemlisi Google olan birkaç farklı şirketin toplamından oluşacak. Yani Alphabet, bünyesinde birden fazla şirket barındıracak. Yeni kurulan Alphabet şirketinde de Yönetim Kurulu Başkanı görevini üstlenecek olan Larry Page'e, Google'ın bir diğer kurucu ismi olan Sergey Brin CEO olarak eşlik edecek.

Daha önceden Google'ın internet sektörüyle alakalı işlerinde şirketin ürün ve mühendislik sorumlusu olan, şimdi ise yeni şirket yapılanmasında Google CEO'luğu görevini üstlenecek isim Sundar Pichai'ye olan güveninden bahseden Larry Page, Pichai'nin bu görevi başarıyla yerine getireceğinden emin olduğunu söyledi.Yaptığı açıklamada yeni şirket yapılanmasından detaylı şekilde bahseden Page'in sözleri şu şekilde;

'' Yeni kurduğumuz Alphabet, içlerinde en büyüğü Google olan birden fazla şirketin toplamı olacak. Bu durumda da yeni Google, bir önceki haline göre biraz daha internet ürünlerinden uzaklaşmış şirketlerin seviyesinde olacak. Google'ın eski görevini ise Alphabet üstlenecek. Bu bağlamda Life Sciences ve Calico gibi sektörler, kendi CEO'larına sahip olacak. Bu durum Google X Laboratuarı ve Wing'i de kapsamakta.

Temelde bu durum, bize farklı birimleri çok daha iyi yönetme ve her birimde daha iyi ilerleme imkanı sağlayacak.
''

Tüm Google hisselerini devralan ve NASDAQ borsasında GOOGL ve GOOG adıyla işlem görmeye devam eden Alphabet INC, Google INC'nin yerini almış olacak. Alphabet INC'nin bu hamlesi şimdiden hisselerde %5'lik artış şeklinde karşılık bulmuş durumda.

Sektöre yeni ve kendi alanında zirveye oynayacak şirketler kazandırmak için atılan bu adım, bakalım Google'ın geleceği açısından nasıl bir geri dönüş sağlayacak?

Kaynak: WSJ
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0