• Anasayfa
  • Sektörel
  • Yeni E-Sigara Düzenlemesiyle Bağımlılığın Azaltılması Amaçlanıyor!

Yeni E-Sigara Düzenlemesiyle Bağımlılığın Azaltılması Amaçlanıyor!

1
0
0
0
0
Birçok gelişmiş devletin yeni yasalarla birlikte geliştirdiği e-sigara, sigaranın yerini alması için yeni düzenlemelerle birlikte sunuluyor.
Dünya üzerinde 7 milyardan fazla insan yaşıyor. Yaklaşık her 12 senede 1 milyar artan toplam nüfusun artma oranı, ortalama doğum oranından ortalama ölüm oranı çıkartılarak bulunuyor. Ölüm oranı, o sene herhangi bir bölgede hastalık, savaş, kriz gibi durumların yaşanmasıyla birlikte artıyor ve toplam insan sayısının artma hızı yavaşlıyor. Bunlar gibi her zaman yaşanmayan olayların dışında insanların en çok ölmesinin ikinci nedeni olan tütün ve tütün ürünleri kullanımı yılda 7 milyon insanın ölümüne yol açıyor. Saniye olarak hesapladığımızda her 4-4,5 saniyede birinin ölmesi anlamına gelen bu oran, başta sigara olmak üzere tüm tütün ürünlerinin ne kadar gereksiz ve zararlı olduğunu özetliyor.

Sigaranın kullanımındaki en büyük neden, sigarada bulunan ve insanların çok kullanmaya başlamasıyla birlikte bağımlı olmasına neden olan nikotin maddesi. Nikotin vücuda girdiktan kana karışıyor, beyindeki belirli bölgeleri uyarıyor ve nikotini bünyesine alan kişinin tatmin olmasını sağlıyor. Çok kullanımının yapılmasının ardından bu madde bağımlılık yapıyor. Sigarada son derece yüksek oranda bulunan nikotin, yüksek oranından dolayı birkaç sigaradan sonra bağımlılık yapmaya başlayabiliyor. Bu bela alışkanlıktan kurtulmak ve vatandaşlarının hızlı bir şekilde ölmesini engellemek isteyen devletler, sigaradan kurtulmak isteyenlere çeşitli hizmetler sunuyorlar. Doktor yardımı, psikolojik destek, ilaç yardımı gibi konularda vatandaşlarına yardım sağlayan devletler, bu zararlı alışkanlıktan kurtulmak için teknolojiyi kullanmaya karar verdiler. Birkaç senedir piyasada bulunan ve sigaraya göre %95 daha az zararlı olduğu kanıtlanmış olan e-sigara (elektronik sigara olarakta biliniyor) sigarayı bıraktırmak veya bağımlısının ihtiyaçlarını karşılarken ona çok daha az zarar vermek konusunda oldukça başarılı.

Araştırmalar sonucunda bunu gören ve bu konuda birkaç yasa düzenlemesi yapan Avrupa devletlerine son olarakta Amerika Birleşik Devletleri katıldı. Amerika, bildirdiği yeni yasa ve düzenlemesiyle birlikte e-sigaraların üretimine el atacak ve istediği gibi üretilmelerini sağlayacak. Bununla birlikte e-sigarayı vatandaşları için daha uygun bir hale getirecek olan Amerika, aynı zamanda düzenlemesiyle birlikte sigarayı bırakma konusunda zorluklar yaşayan vatandaşlarına e-sigara kullandıracak. Hem sigara kullanıcıları hem de devlet için son derece faydalı olan bu düzenlemeyi en kısa sürede örnek almamız gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak: TheVerge 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0