Yeni IPhone Aksesuarı Göz Muayenesi Yapacak!

3
0
0
0
0
IPhone'un yeni aksesuarı, göz doktorunuzun yanınızda olmadan sizi muayene etmesini sağlayacak.
New York'da bulunan Smart Vision Labs tarafından yapılan, SVOne adındaki bir aksesuar, IPhone'a takılarak bir göz doktorunun ihtiyacı olan bilgileri telefon aracılığı ile sağlayabiliyor.

Normal bir doktor muayenehanesinde bulunan ve hastanın retinasının sağlını kızılötesi bir ışın yardımı ile kontrol eden, 20.000$ değerindeki (onlarda bu kadarsa bizde 100.000'e kadar yolu var) makinenin işini yapan bu taşınabilir aksesuar, rakibi olan makineye göre oldukça ucuz; 4000$. IPhone kamerasına takılan aksesuar, gümüş dış gövdeli olmasına rağmen sadece 400 gram ağırlığında. Aksesuarın çalışma prensibi aslında oldukça basit; IPhone'a takılan aksesuar, kullanıcının gözüne yaklaşık 100 adet kırmızı ışık demeti gönderiyor. IPhone'da bulunan, SVOne'ın uygulaması da gözun yansıttığı  ışık demetlerinin fotoğrafını çekip bu fotoğrafa göre değerlendirmede bulunuyor. Eğer ışık demetleri ana noktalardan dışarıya doğru kaymışsa kişiye hipermetrop, eğer içeriye doğru kaymışsa da kişiye miyop teşhisi koyuluyor.
 

Sadece teşhis için kullanılmayan, ayrıca kontrol amaçlı muayeneleri de gerçekleştirebilen bu aksesuarı birçok doktorun rahatlıkla kullanabileceğini belirten Smart Vision Labs'ın kurucularından Marc Albanese, aslında bu aksesuarın IPhone 5s'in kamerasını baz alarak yaptıklarını dile getirdi. Yani uygulama, daha iyi kameralara sahip olan yeni IPhonelarla daha iyi performans sergileyecektir.

Aksesuar, göz doktoruna ulaşımı olmayan milyonlarca insan için de yararlı olacak bir yenilik. Şimdiden birçok insan üzerinde kullanılmış olan SVOne, ileride kolayca önlenebilecek olan ve bu derece önemli rahatsızlıkların önüne geçmede büyük rol oynayacaktır.
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0