Bugün Dağıtıma Başlanan Yeni Kimlik Kartları Nasıl Alınır?

2
1
0
0
0
15 Mart 2016 itibari ile ilk olarak Kırıkkale'de başlanan yeni kimlik kartı dağıtımı için gereken tüm işlemleri sizler için anlatıyoruz.

Uzun süredir yazılıp çizilen ve ülke olarak merak ettiğimiz yeni kimlik kartı devri bugün resmen başladı. İlk olarak Kırıkkale'de dağıtımına başlanan yeni nesil kimlik kartları, yüksek güvenlik detayları ve sunduğu kolaylıklar ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına büyük kolaylıklar sağlayacağa benziyor.

Peki ya bu aşama aşama tüm Türkiye'de dağıtımına başlanacak yeni kimlik kartlarına sahip olmak için neler yapmak gerekiyor? İşte bunları sizlere adım adım anlatıyoruz. Ama detaya geçmeden önce "Bu yeni kimlik kartı da neyin nesi?" diyecekler için burada detaylı olarak anlattığımızı hatırlatalım. Oradan öğrenebilirsiniz. Şimdi ise gerekli belgeler ve neler yapılması gerektiğine geçelim;


 

 Yeni Kimlik Kartı İçin Gerekli Belgeler


Yeni kimlik kartı almak tabii ki resmi bir evrak olacağı için bazı evrak gereksinimleriniz var. 

1) Son 6 ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf
2) Kullanmakta olduğunuz nüfus cüzdanınız ya da eş değer bir belge*


*Eşdeğer belge olarak sürücü belgesi, pasaport, Türk Silahlı Kuvvetler kartı, evlilik cüzdanı, avukat kimlik belgesi, sarı basın kartı, öğretmen kimliği ya da hakim /savcı kimliğini yanınızda getirebilirsiniz. Eğer hiçbirine sahip değil iseniz muhtarlıktan da belge alabilirsiniz.


 

 Yeni Kimlik Kartı İçin Nereye Başvuracağım?


Yeni kimlik kartını bağlı olduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüğü'nden temin edeceksiniz. Fakat gereksiz zaman kaybı yaşamamak için ALO 199'u arayarak randevu alıp gitmeniz hem yoğunluğun önüne geçecek, hem de sizin ve çalışanlar için zaman kaybı yaratmayacaktır. Fakat genellikle işlem yoğunluğu bulunmayan İlçe Nüfus Müdürlükleri'ne bağlı iseniz randevu almadan gidebilirsiniz.


 

 Yeni Kimlik Kartı İçin Ücret Ödemem Gerekiyor Mu?


Beklediğiniz cevabı vereyim, evet. Ancak en azından büyük bir miktar değil. Yeni nesil kimlik kartlarına geçiş bedeli 15TL olarak belirlenmiş ve yeni kimliğinizi almak için gittiğinizde yanınızda 15TL bulundurarak Nufüs Müdürlüğü'nden teslim alacağınız zaman ödemeyi yapacaksınız.


 

 Yeni Kimlik Kartımı Ne Zaman Teslim Alacağım?


Yeni kimlik kartına başvuru için yaptığınız randevu tarihinde elinizde gerekli belgeler ve 15TL kimlik kartı ücreti ile İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne gittiğinizde parmak iziniz de alınacak. Ardından elinizdeki belgeler ve getirmiş olduğunuz biyomektik fotoğrafınız sisteme aktarılarak birkaç gün içerisinde dilerseniz PTT ile adrese teslim alabilir, ya da başvurduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüğü'ne bizzat giderek yeni kimliğinize sahip olabilirsiniz.

Aynı zamanda talep ederseniz e-posta ya da SMS ile yeni kimlik kartınız basıldığında size haber verilebilir. Yani başvuru anında yeni kimlik kartınızı teslim alamıyorsunuz.


 

 Peki, Kısaca Bu Yeni Nesil Kimlik Kartlarının Faydaları Neler Olacak?


Bu yeni nesil kimlik kartlarınız normal nüfus cüzdani özelliğinin yanı sıra ilk aşamada vize istenmeyen ülkelere pasaportsuz geçiş imkanı sunacak. Aynı zamanda bu akıllı kartlarda banka hesap numaranız, ehliyetiniz, maaş ve sağlık bilgileriniz de işlenmiş olacağı için bu tarz işlemlerde bu yeni kartınızı kullanabileceksiniz.

Aynı zamanda kişiye özel şifreye sahip olacak olan bu kart önemli işlemlerde çipinizin kullanılabilmesi için bu şifrenizi kullanmanız gerekecek. Eğer 3 defa ardı ardına yanlış girerseniz kartınız bloke olacak.


 

 Bu Kartların Yenilenme Süresi Var Mı?


Evet, sizin bilgilerinizde olabilecek değişiklikler, aynı zamanda gelişen teknoloji ile kartınızda güvenlik gibi unsurların iyileştirilmesi için 10 yıllık ömür biçilmiş. Yani 10 yılda bir kimlik kartınızın yenilenmesi gerekecek.


 

 Yarın Gidip Alabilir Miyim?


Şu anda sadece ilk aşama için pilot bölge olan Kırıkkale'de yeni kimlik kartınızı alabilirsiniz. Diğer illerde dağıtım bulunmuyor. Tüm vatandaşlara teker teker yapılması gereken bir iş olduğu için tüm ülke geneline yayılmasının yaklaşık 1 yıl sürmesi, tüm vatandaşların yeni nesil kimlik kartlarına sahip olması ise yaklaşık 3 yıl sürmesi öngörülüyor.

2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0