Yeni Yüz Tanıma Teknolojisi Infrared Kullanacak!

0
0
0
0
0
​Alman bilim adamların geliştirdiği yeni yüz tanıma teknolojisi, karanlıkta bile sizi tanıyabilecek.
Almanya'da bulunan Karlsruhe Institute of Technology tarafından geliştirilen yeni yüz tanıma sistemi, yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan ve oldukça güvenli olan bu sisteme gayet kullanışlı olacak bir ek özellik getirdi.

Alman bilim adamları ışıksız bir ortamda kişinin yüzünü görebilmeyi istemiş ve bu konuda infrared teknolojisini kullanmaya karar vermiş. Normal bir insan, sistemin kişiye özel olarak hazırlanmış ısı taramasını kullanmalarını beklerdi. Önceden belirlenmiş olan infrared tarama ile kişi profilleri çıkarılır ve cihaz bunu kullanırdı. Bu yapılması pek zor bi olay değil fakat ya kişinin ateşi varsa? Bu ve bunun gibi ısı değişikliğine yol açabilecek etkenlere maruz kalmış kişilerin sistemin faydalarından uzak kalmamasını isteyen Alman araştırmacılar, sadece infrared taramaya başvuramayacaklarını anlamış.Nöral ağlar ve derin öğrenme teknolojilerinin devreye girdiği bu bölümde işler oldukça sadelikten uzaklaşıyor. Nöral ağlar, elde olan verilerden öğrenmeyi sağlayan bir programlama paradigması. Derin öğrenme ise nöral ağların işlevlerini tamamlayıp, tam olarak öğrenmeyi yapacak olan bir teknik. Nöral ağlar ve derin öğrenme günümüzde görüntü tanıma ve ses tanıma gibi teknolojilerde kullanılan iki teknik.

Alman araştırmacılar sadece infrared taramanın yapamadığı bu işe nöral ağlar ve derin öğrenme tekniklerini de katmaya karar vermiş. Bu metodların birleşmesi ile ortaya "derin nöral ağ" adlı bir teknik çıkıyor ve bu teknik ile kullanılan bir bilgisayar programı, sahip olduğu veri setlerini aynı bir insan beyni gibi değerlendiriyor. Bu metod ile önceden doğadaki birçok desen ve karmaşık bağlantılar tespit edilmiş.Sistem, kişinin değişebilecek olan ısı imzalarını bu beyin gibi çalışan sistem yardımıyla değerlendiriyor. Fakat bu değerlendirme işleminden önce kişinin birçok fotoğrafının sistemde bulunması gerekiyor. Farklı ışıklar altında günün farklı saatlerinde çekilmiş olan fotoğraflar sisteme yükleniyor, böylece sistem kişinin yüzünün nasıl değişebileceğini algılayabiliyor. Yeterince fotoğraf olduktan sonra sistem, kişiyi %80 oranla doğru olarak tanıyabiliyor. Ve bu işlem sadece 35 milisaniyede tamamlanıyor.

Yapılan açıklamaya göre sistemin kullanılabilmesi için gerekli olan doğru tespit oranına ulaşamadığı, fakat bunun, teknolojinin ilerlemesi yönünde atılan bir adım olduğu belirtildi. 

Teknolojinin halka açık alanlarda hedef kişileri tanımlayabilmek üzere kullanılabileceği belirtiliyor ama çoğumuzun aklına geleceği gibi sistemin insanların özel hayatına karışmakta kullanılabilecek olması da rahatsız edici bir durum.

Kaynak: BGR
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0