Yerli Eğitim Uçağı Hürkuş, 9.000 Metrede Kontak Kapattı!

0
0
0
0
0
Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin yepyeni ürünü Hürkuş isimli yerli eğitim uçağımız air start testini başarıyla geçti.
Daha önce sizlere bu haberimizden aktardığımız gibi Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin göz nuru yerli eğitim uçağımız Hürkuş, daha önce 27 bin feet / 9.000 metreden dalış testini başarıyla geçmişti. Rekor elde eden ve testleri devam eden Hürkuş, bu sefer de 3 Haziran'da gerçekleştirilmiş olan aynı yükseklikte kontak kapatma olarak bilinen air start testini de başarıyla geçerek göğsümüzü kabartıyor.

Avrupa Havacılık ve Emniyet Ajansı (EASA) sertifika için işlemleri devam eden ve bir yandan da testleri sırasıyla geçen Hürkuş, askeri ve ticari noktada çok önemli bir eğitim uçağı olacak. Türk Hava Kuvvetleri'nin ilk sırada olarak 15 adet Hürkuş – B siparişi ise Haziran 2018'de teslim edilerek Türk Havacılığı'nda bir önemli dönüm noktası olacak.Hürkuş - A, Hürkuş – B, Hürkuş – C ve Hürkuş - D olarak dört model üzerinde çalışan Tusaş, A ve B modelleri için sşimdiden 282 saat ve 223 saat uçuş gerçekleştirmiş durumda. Bu testleri teker teker geçen Hürkuş'un C modeli ise 1500kg ağırlık ile uçma kapasitesine sahip olacak ve tamamen askeri bir uçak olacak. D modeli ise deniz devriye görevleri için geliştirilmekte. C ve D modellerinde ayrıca bir diğer yerli gururumuz ASELSAN’ın kızılötesi hedefleme sistemi olan FLIR ile donatılmış olacak.

1600shp gücünde bir motora sahip olan Hürkuş’un boyutuna gelecek olursak kanat açıklığı 9,96 metre olarak belirlenmiş. Sadece 1 mürettebat 1 de yolcu taşıyabilen uçağın maksimum hızı 574km/saat hızına kadar çıkabilmekte. 1,478km menzile sahip Hürkuş, 10.577 metre irtifaya çıkabilirken aynı zamanda askeri kullanım noktasında Roketsan’ın Cirit ve UMTAS füzelerini kullanabilecek.

Aşağıdaki videodan Hürkuş'un 9.000 metredeki air start videosunu görebilirsiniz;
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0